Pro publico bono

Pytanie 109

Zmarł ojciec mojej wnuczki. Sporządził testament i do spadku powołał tylko swoją matkę. Swoją córkę, czyli moją wnuczkę, wydziedziczył. Czy moĹźna podwaĹźyć testament, bo podejrzewam, ze testament został sfałszowany? Czy mógł wydziedziczyć moją wnuczkę? Czy jej się coś naleĹźy po ojcu, jeĹźeli testament okaĹźe się skuteczny?



Gdyby ojciec pani wnuczki nie sporządził testamentu, to wchodziłaby ona w krąg spadkobierców ustawowych. Ale testament jest i powołano do spadku jedynie matkę zmarłego. W tej sytuacji córce zmarłego przysługiwałoby jedynie roszczenie o zachowek, ale i te prawo zostało jej odebrane, gdyĹź została wydziedziczona. Testator ma pełną swobodę podjęcia decyzji o tym, kogo powoła do spadku. Na szczęście dla córki zmarłego (Pana wnuczki) w kwestii wydziedziczenia ta swoboda doznaje znacznych ograniczeń. Nie moĹźna tego zrobić z błahego powodu. Zgodnie z przepisami KC, przesłankami wydziedziczenia mogą być tylko: uporczywe i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego postępowanie wbrew woli spadkodawcy, dopuszczenie się przeciwko spadkodawcy lub bliskiej mu osoby umyślnego przestępstwa przeciwko zdrowiu, Ĺźyciu, wolności albo rażącej obrazy czci oraz uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (art. 1008 k.c.). Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu (art. 1009 k.c.). Jeśli jednak któraś z wyĹźej wymienionych okoliczności w tej sprawie zachodzi i wydziedziczenie jest zasadne, to pozbawienie córki praw do zachowku będzie skuteczne. W przeciwnym przypadku moĹźe ona żądać zachowku.
   MoĹźna teĹź podwaĹźyć cały testament – ale o ile jest on napisany przez Pani ojca, to aby testament został uznany za niewaĹźny trzeba udowodnić, ze powstał on, gdy spadkodawca znajdował się w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyraĹźenie woli, albo teĹź działań pod wpływem błędu lub groĹşby. JeĹźeli nie wiadomo dokładnie, jakie były okoliczności powstania testamentu, raczej nie da się równieĹź wykazać jego niewaĹźności.



<< powrót do listy pytań