Pro publico bono

Pytanie 115

Czy jest zgodne z prawem wyeksmitowanie osoby niepełnosprawnej? Jako lokal socjalny wskazano nam ruderę w oficynie. Tam są schody. Tam nie ma łazienki, nie ma w kuchni wywietrzników. Nie ma rur, nie ma nic, aby np. zainstalować prysznic. Jak my mamy mieszkać?



Art. 14 ust. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego stanowi, Ĺźe sąd wydając wyrok nakazujący opróĹźnienie lokalu wobec osoby niepełnosprawnej nie moĹźe orzec o jej braku uprawnienia do lokalu socjalnego. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego sąd nakazuje wstrzymać wykonanie opróĹźnienia lokalu do czasu, gdy Gmina złoĹźy ofertę zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego (art. 14 ust. 6 ww. ustawy). Reasumując, dopóki Gmina nie zaoferuje osobie niepełnosprawnej lokalu socjalnego, eksmisja nie moĹźe być dokonana. Przez lokal socjalny naleĹźy  rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposaĹźenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie moĹźe być mniejsza niĹź 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten moĹźe być o obniĹźonym standardzie (art. 2 ust. 1 pkt 5 Ustawy o ochronie praw lokatorów). Przytoczona definicja ustawowa lokalu socjalnego pozwala przyjąć, ze lokale powinny posiadać takie wyposaĹźenie i stan techniczny, by nadały się do zamieszkania. JeĹźeli lokal rzeczywiście nie ma łazienki, trudno przyjąć, Ĺźe nadaje się do zamieszkania. JeĹźeli zaoferowany lokal nie spełnia ustawowych wymogów, moĹźe Pani odmówił zawarcia umowy i wnioskował o inny lokal. Wówczas ZBiLK powinien przychylić się do takiej prośby, gdyĹź eksmisja nie będzie moĹźliwa. Z drugiej strony eksmisja wstrzymywana jest w zasadzie tylko do momentu złoĹźenia przez Gminę oferty najmu lokalu socjalnego. JeĹźeli więc okaĹźe się, Ĺźe zaoferowany lokal spełnia?ł jednak wymogi, o których wspomniałem,  naleĹźy liczyć się z tym, Ĺźe nakaz opróĹźnienia lokalu zostanie wykonany i to pomimo braku zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. 
Warto przy tym zauwaĹźyć, Ĺźe jeĹźeli umowa zawierana jest z osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, związanej z niezdolnością do samodzielnego poruszania się, przedmiotem najmu powinien być lokal połoĹźony na najniĹźszej kondygnacji budynku (§ 20 Uchwały Rady Miasta Szczecina z dnia 09 czerwca 2003 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy).



<< powrót do listy pytań