Pro publico bono

Pytanie 130

Mam problem z obowi?zkowym ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli tzw. OC na samochód. Kupi??am samochód i troch? si? zagapi??am bo z??o??y??am wypowiedzenie starej umowy ubezpieczenia po up??ywie 30 dni. A w mi?dzyczasie zawar??am now? umow? w innym zak??adzie ubezpiecze??. Czy co?? mog? zrobi?, aby nie p??aci? dwóch sk???adek za dwie równoleg??e umowy ubezpieczenia? Przecie?? obowi?zkowe jest tylko jedno ubezpieczenie, a nie dwa.



Rzeczywi??cie, obowi?zkowo trzeba zawrze? co najmniej jedn? umow? ubezpieczenia OC. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby mie? wi?cej takich umów na ten sam pojazd, nawet bezwiednie.
Art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowi?zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi i Polskim Biurze Ubezpiecze?? Komunikacyjnych stanowi, ??e w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawar?? umow? ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywc? pojazdu przechodz? prawa i obowi?zki zbywcy wynikaj?ce z tej umowy. Czyli w Pani przypadku na skutek zakupu auta wesz??a Pani w „buty” poprzedniego w??a??ciciela. Wówczas by??a jeszcze szansa, aby umow? ubezpieczenia zawart? przez poprzednika rozwi?za?. Umowa ubezpieczenia ulega bowiem rozwi?zaniu z up??ywem okresu, na który zosta??a zawarta, chyba ??e nabywca (czyli Pani) wypowie j? przed up??ywem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. Gdyby takie wypowiedzenie zosta??o uczynione, umowa rozwi?za??aby si? z up??ywem 30 dni nast?puj?cych po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
Brak wypowiedzenia w terminie 30 dni od dnia nabycia pojazdu spowodowa?, ??e sta??a si? Pani strona umowy ubezpieczeniowej a?? do ko??ca jej okresu. To, ??e zawar??a Pani drug? umow? z innym zak??adem ubezpiecze?? ma ten skutek, ze tak jeden, jak i drugi ubezpieczyciel ma z Pani? zawart? wa??n? umow? i tak jeden, jak i drugi ma prawo do sk??adki.
Obecnie powinna Pani uwa??a?, bo op??acenie obu sk??adek spowoduje automatyczne wznowienie si? obu umów na kolejne okresy, a skoro jest Pani zainteresowana posiadaniem wy???cznie jednego ubezpieczenia OC komunikacyjnego na Pani pojazd, prosz? pami?ta? o konieczno??ci wypowiedzenia co najmniej jednej z tych umów na jeden dzie?? przed ko??cem okresu, na jaki dana umowa zosta??a zawarta (art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowi?zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi i Polskim Biurze Ubezpiecze?? Komunikacyjnych).



<< powrót do listy pytań