Pro publico bono

Pytanie 138

Jestem jednym z trzech spadkobierców. Dwaj pozostali juĹź nie Ĺźyją. Chodzi tu o moją matkę i brata. Ja napisałem do Sądu wniosek, Ĺźeby potwierdził, Ĺźe jestem jedynym spadkobiercą po ojcu, a sąd uznał, Ĺźe do grona spadkobierców zaliczam się ja oraz zmarli. Nadal więc nie mogę w pełni dochodzić swoich praw do spadku. Dlaczego? Co powinienem zrobić? Brat nie miał dzieci, Ĺźony ani nie pozostawił testamentu.



Po śmierci ojca, wobec braku testamentu, uruchomiona została sądowa procedura stwierdzenia nabycia spadku. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji spadkobierców było trzech, jako, Ĺźe po zmarłym dziedziczą (z ustawy) w pierwszej kolejności ma?łżonek i jego dzieci. Skoro zmarły miał małżonka i dzieci – postanowienia Sądu musiało to odzwierciedlać. Oczywiście nie kładzie to kresu Pana uprawnieniom. PrzecieĹź po śmierci matki równieĹź dochodzi do dziedziczenia, i w tym przypadku równieĹź Pan będzie uprawniony. I dalej: skoro brat nie miał rodziny, to moĹźe pan w konsekwencji zostać jedynym spadkobiercą, gdyĹź po zmarłym bracie (z ustawy) w takim wypadku dziedziczy rodzeństwo (art. 932 § 4 k.c.). Innymi słowy swój niepodzielny tytuł do spadku wywodzić będzie Pan z trzech Ĺşródeł: z dziedziczenia po ojcu, po matce i po bracie.
A zatem radzę skierować do tego samego sądu spadku dalsze identyczne jak poprzedni wnioski o stwierdzenie nabycia spadku, tym razem po matce i bracie. Na koniec proszę równieĹź pamiętać o konieczności zgłoszenia nabycia spadku do odpowiedniego Urzędu Skarbowego celem eliminacji konieczności zapłacenia podatku.



<< powrót do listy pytań