Pro publico bono

Pytanie 138

Jestem jednym z trzech spadkobierców. Dwaj pozostali ju?? nie ??yj?. Chodzi tu o moj? matk? i brata. Ja napisa??em do S?du wniosek, ??eby potwierdzi??, ??e jestem jedynym spadkobierc? po ojcu, a s?d uzna??, ??e do grona spadkobierców zaliczam si? ja oraz zmarli. Nadal wi?c nie mog? w pe??ni dochodzi? swoich praw do spadku. Dlaczego? Co powinienem zrobi?? Brat nie mia?? dzieci, ??ony ani nie pozostawi?? testamentu.



Po ??mierci ojca, wobec braku testamentu, uruchomiona zosta??a s?dowa procedura stwierdzenia nabycia spadku. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji spadkobierców by??o trzech, jako, ??e po zmar??ym dziedzicz? (z ustawy) w pierwszej kolejno??ci ma?????onek i jego dzieci. Skoro zmar??y mia?? ma????onka i dzieci – postanowienia S?du musia??o to odzwierciedla?. Oczywi??cie nie k??adzie to kresu Pana uprawnieniom. Przecie?? po ??mierci matki równie?? dochodzi do dziedziczenia, i w tym przypadku równie?? Pan b?dzie uprawniony. I dalej: skoro brat nie mia?? rodziny, to mo??e pan w konsekwencji zosta? jedynym spadkobierc?, gdy?? po zmar??ym bracie (z ustawy) w takim wypadku dziedziczy rodze??stwo (art. 932 § 4 k.c.). Innymi s??owy swój niepodzielny tytu?? do spadku wywodzi? b?dzie Pan z trzech ??róde??: z dziedziczenia po ojcu, po matce i po bracie.
A zatem radz? skierowa? do tego samego s?du spadku dalsze identyczne jak poprzedni wnioski o stwierdzenie nabycia spadku, tym razem po matce i bracie. Na koniec prosz? równie?? pami?ta? o konieczno??ci zg??oszenia nabycia spadku do odpowiedniego Urz?du Skarbowego celem eliminacji konieczno??ci zap??acenia podatku.



<< powrót do listy pytań