Pro publico bono

Pytanie 143

Mam mieszkanie na 13 piętrze. JuĹź jak oddawano to mieszkanie do uĹźytku to wykryto, Ĺźe jest zła instalacja kominowa. Poprosiłem parę lat temu o ekspertyzę. Ekspert powiedział mi, i mam to na piśmie, Ĺźe rzeczywiście komin jest Ĺşle zbudowany. Potem na wentylacji załoĹźyli mi specjalną folię, która ma mnie chronić przed ewentualnym zatruciem. Ale w moim mieszkaniu czuć wyziewy. Po prostu ta wentylacja jest nadal zła. Niedawno poprosiłem o nową ekspertyzę. Fachowiec powiedział jednak, Ĺźe teraz to jest juĹź wszystko w porządku. Co mam robić? Boję się, Ĺźe się otruję, bo w tej chwili mam dwie sprzeczne ekspertyzy.



Jeśli ma Pan uzasadnione przekonanie, Ĺźe wskutek wadliwości wykonania instalacji istnieje ryzyko zatrucia, moĹźe Pan zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 160 Kodeksu karnego, to jest przestępstwo naraĹźenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty Ĺźycia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W razie dokonania zgłoszenia do prokuratury, odpowiednie organy powinny wykonać fachową ekspertyzę, która zaleĹźnie od wyników uspokoi Pana bądĹş pozwoli wystćpić z odpowiednim roszczeniem do odpowiedzialnych za zaistniały stan rzeczy osób.
JeĹźeli Pan się nie myli i rzeczywiście przewody kominowe są wykonane wadliwie, swoją aktywność powinien Pan skierować do spółdzielni mieszkaniowej, sprawującej zarząd budynkiem. Raczej nie moĹźe Pan wysuwać roszczeń wobec firm kominiarskich, poniewaĹź nie łączy Pana z nią stosunek zobowiązaniowy (np. umowa). Natomiast spółdzielnia zapewne pozostaje w stałych relacjach umownych z kominiarzami i jeĹźeli zajdzie potrzeba, spółdzielnia nakaĹźe im podjęcie odpowiednich robót.
 W Pana sytuacji celowe mogłoby być sięgnięcie do art. 439 k.c., zgodnie z którym ten, komu wskutek braku naleĹźytego nadzoru nad stanem posiadanego przez inną osobę budynku zagraĹźa bezpośrednio szkoda, moĹźe żądać, aĹźeby osoba ta przedsięwzięła środki niezbędne do odwrócenia grożącego niebezpieczeństwa. Z tego przepisu przysługuje Panu roszczenie do spółdzielni o przedsięwzięcie odpowiednich środków. Jakie będą to jednak środki (jakie czynności okażą się niezbędne) niestety leĹźy poza sferą wiedzy prawniczej.
NiezaleĹźnie od tego, jeśli instalacja kominowa jest wadliwa, jako lokatorowi przysługuje Panu roszczenie do spółdzielni z tytułu nienaleĹźytego wykonania obowiązków utrzymania części wspólnych nieruchomości w naleĹźytym stanie. RównieĹź i na takiej podstawie prawnej moĹźe Pan zwrócić się do spółdzielni z roszczeniem o wykonanie naprawy wadliwej instalacji. W razie gdyby spółdzielnia nie dokonała naprawy, przysługuje Panu prawo wystąpienia do sądu o upowaĹźnienie do wykonania czynności na koszt spółdzielni. Zgodnie bowiem z art. 480 k.c. w razie zwłoki dłuĹźnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel moĹźe, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upowaĹźnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłuĹźnika.



<< powrót do listy pytań