Pro publico bono

Pytanie 148

Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Spółdzielnia bez naszej wiedzy podała nas do sądu, bo mamy niewielki dług. My o tym nic nie wiedzieliśmy, bo Ĺźadne wezwania ani od spółdzielni, ani od sądu do nas nie dotarły. Dowiedzieliśmy się dopiero gdy ZUS przysła?ł mniejszą rentę, bo część zajął juĹź  komornik. W jaki sposób moĹźemy tą sprawę odkręcić, bo dług spłacamy?



Niestety, jeśli rzeczywiącie zaciągnęli Państwo dług u spółdzielni, to miała ona prawo wnieść pozew do sądu. Od dobrej woli wierzyciela zaleĹźy bowiem, czy będzie próbował ugodzić się z dłuĹźnikiem co do formy i terminów spłaty zadłuĹźenia, czy teĹź skieruje sprawę na drogę sądową.
W sytuacji, gdy spółdzielnia rzeczywiście nie informowała Państwa o zamiarze skierowania sprawy do sądu, nie przesłała wezwania do zapłaty, Państwo jako pozwani mogliby przy pierwszej czynności procesowej uznać powództwo i wskazać, Ĺźe spłaciliby Państwo dług, gdyby otrzymali wezwanie. Dałoby to Państwu szansę zasądzenia przez sąd zwrotu na Państwa rzecz poniesionych kosztów postępowania.
W obecnej sytuacji, poniewaĹź postępowanie sądowe zostało juĹź prawomocnie zakończone, przysługuje Państwu jedynie środek procesowy w postaci wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Wniosek taki moĹźna złoĹźyć w terminie tygodnia od ustania przyczyny uchybienia terminu, wskazując przyczynę uchybienia. Jednocześnie z wniesieniem takiego wniosku powinni Państwo przesłać do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty.
W sprzeciwie mogą Państwo podnieść wszelkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu wniesionego przez spółdzielnię. Jeśli uznają Państwo żądanie pozwu, mogą Państwo złoĹźyć w sprzeciwie oświadczenie o uznaniu powództwa i jednocześnie wnieść o zasądzenie kosztów postępowania od strony przeciwnej. JeĹźeli problemem jest dla Państwa zapłacenie całości długu „od ręki”, mają teĹź Państwo prawo wnosić o rozłoĹźenie płatności na raty – zgodnie z art. 320 Kodeksu postępowania cywilnego sąd mo?Ĺźe bowiem w uzasadnionych wypadkach rozłoĹźyć w wyroku na raty zasądzone świadczenie.



<< powrót do listy pytań