Pro publico bono

Pytanie 24

Mieszkam w budynku, którego wyłącznym właścicielem był mój mąż. Moim nakładem doszło do realizacji wielu inwestycji na tej nieruchomości. Mąż ma dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, które nie uczestniczyły w tych inwestycjach. W sądzie trwa postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Mąż nie pozostawił testamentu. W księdze wieczystej właścicielem nieruchomości ciągle widnieje nazwisko zmarłego męża. W budynku jest kilka pomieszczeń, które są od wielu lat wynajmowane, czynsz płacony jest od zawsze do moich rąk. Jak będzie przebiegać rozliczenie się spadkobierców?



W postanowienia kończącym postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku sąd uzna zapewne, Ĺźe trójka spadkobierców ustawowych (Pani oraz dwójka dzieci z pierwszego małżeństwa męża) nabywa spadek w udziałach po 1/3. Wszyscy będą mieli więc równe prawa do spadku, a zatem równieĹź do nieruchomości. W takim stanie rzeczy w miejsce wpisanego w księdze wieczystej spadkodawcy pojawić się moĹźe trójka nowych współwłaścicieli nieruchomości (spadkobiercy).
Jak rozumiem nie jest Pani zainteresowana utrzymaniem stanu rzeczy, w którym nieruchomość pozostanie współwłasnością trójki osób. W tej sytuacji trzeba będzie (poza juĹź wszczętym postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku) przeprowadzić jeszcze postępowanie o dział spadku. Przy czym niezmiernie istotnym jest aby w tym postępowaniu działowym zażądać od spadkobierców zwrotu poczynionych na spadek nakładów. W przeciwnym razie prawo takie wygaśnie. Poczynione nakłady muszą być ponadto udokumentowane, np.: za pomocą rachunków na materiały czy robociznę. W przypadku braku dowodów na poniesienie nakładów i ich wysokości Sądowi trudno będzie przyjąć oszacowań je „na oko”. Przy braku rachunków moĹźna jeszcze próbować prowadzić dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy na wysokość poniesionych nakładów. Pamiętać jednak naleĹźy, Ĺźe pozostałym spadkobiercom słuĹźyć będzie „kontr-roszczenie” o rozliczenie pobranych dochodów (czynszu).
Postępowanie sądowe o dział spadku nie musi być sporne. Czasem spadkobiercy mają takie same żądania, np.: wspólnie deklarują, Ĺźe spadek ma przypaść w całości jednemu z nich za obowiązkiem zapłaty pozostałym spadkobiercom odpowiedniej sumy tytułem dopłaty. Wówczas Sąd uwzględni ich wspólne i zgodne wnioski.



<< powrót do listy pytań