Pro publico bono

Pytanie 30

Przyjaciółka mojej mamy chce wykupić w Szczecinie mieszkanie komunalne z bonifikatą. Ma pomysł, aby wykupić je na moją mamę. Czy takie rozwiązanie jest moĹźliwe?



Nie. Bonifikata przysługuje najemcy, ewentualnie wskazanej przez niego osobie bliskiej, a do tego grona nie zaliczamy przyjaciółki. Sąsiadka moĹźe więc wykupić mieszkanie, ale „na siebie”. Teoretycznie mieszkanie właściciel (Miasto) moĹźe sprzedać osobie trzeciej (nie najemcy), ale bez bonifikaty. Nadto przez pięć lat nowy właściciel a były najemca nie moĹźe mieszkania sprzedać pod groĹşbą utraty bonifikaty, czyli innymi słowy pod groĹşbą konieczności zwrotu takiej kwoty pieniężnej o ile taniej nabyto lokal.
Z innych Ĺşródeł wiem, Ĺźe od jakiegoś czasu Miasto Szczecin wychodzi do potencjalnych kupców z ofertą zmodyfikowaną o zapisy hipoteczne. Podejrzewam, Ĺźe wcześniej wiele osób nie przestrzegało zakazu zbycia lokalu przez pięć lat i Miasto zmuszone było do poszukiwania zwrotu bonifikaty w sądzie i u komornika (a więc z róĹźnym skutkiem). Dlatego obecnie oferta Miasta brzmi tak: proponujemy najemcom zakup mieszkania na własność z bonifikatą, ale równieĹź z hipoteką na tym mieszkaniu zabezpieczającą ewentualnie naleĹźną bonifikatę.
Dla Pani mamy ma to istotne znaczenie. Nie będzie moĹźliwe nabycie tego lokalu od sąsiadki wcześniej niĹź przed upływem tych pięciu lat, gdyĹź wówczas uaktywni się hipoteka, a ta uderza we właściciela lokalu, a nie w byłego właściciela lokalu. Przez nabycie naleĹźy tu rozumieć tak sprzedaĹź jak i darowiznę.
MoĹźliwym, ale równieĹź nie perfekcyjnym rozwiązaniem byłoby nabycie lokalu przez sąsiadkę na własność i w dalszej kolejności zawarcie przez sąsiadkę z Pani mamą przedwstępnej (notarialnej) umowy zobowiązującej sąsiadkę do dokonania na rzecz Pani mamy darowizny po upływie określonego czasu. Obowiązek podarowania tej nieruchomości w przyszłości Pani mamie powinien być następnie ujawniony w księdze wieczystej. Po upływie określonego czasu moĹźliwe będzie zawarcie umowy ostatecznej (darowizny), a w przypadku zmiany postawy sąsiadki lub jej śmierci nawet sądowne dochodzenie wykonania umowy przedwstępnej (od sąsiadki lub jej spadkobierców).
Trzeba jednak pamiętać, Ĺźe darowizny (testament) poczynione na rzecz Pani mamy przez sąsiadkę ze szkodą dla ewentualnych jej spadkobierców ustawowych moĹźe wiązać się z koniecznością zapłacenia przez Pani mamę tzw.: zachowku tym osobom.



<< powrót do listy pytań