Pro publico bono

Pytanie 34

Mamy z mężem własnościowe mieszkanie w spółdzielni. Mój mąż ma córkę z pierwszego małżeństwa. Ona rości sobie prawo do tego lokalu. Czy istnieje moĹźliwość, aby nie miała do niego prawa?



Obecnie Pani wraz z małżonkiem są współuprawnionymi z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. To mieszkanie najprawdopodobniej wchodzi do wspólności majątkowej małżeńskiej, skoro zostało zakupione w trakcie trwania małżeństwa (i nie ze środków wyłącznie jednego z małżonków). Zatem córka męża z pierwszego małżeństwa Ĺźadnych praw do tego lokalu nie ma.
Problem moĹźe pojawić się dopiero z chwilą śmierci Pani męża. JeĹźeli on nie pozostawi testamentu do dziedziczenia po nim powołana będzie Pani, wspólne dzieci Pani i męża, oraz córka męża z pierwszego małżeństwa. Tej ostatniej przypadnie 1/6 część spadku do której wchodzić będzie udział w wysokości ½ ułamkowej części mieszkania. A zatem po takim dziedziczeniu córka z poprzedniego małżeństwa dysponowałaby udziałem w mieszkaniu w wysokości 1/12.
MoĹźna dokonać zmiany osoby uprawnionej juĹź teraz. Wymaga to zachowania formy aktu notarialnego w którym oboje rodzice (Pani i mąż) przekażą mieszkanie np.: wspólnym dzieciom lub dziecku. Wówczas śmierć męża nie spowoduje odziedziczenia udziału w mieszkaniu przez córkę z pierwszego małżeństwa.
To samo moĹźna uzyskać w drodze testamentu, w którym małżonek do dziedziczenia powoła np.: tylko Panią albo tylko Państwa wspólne dzieci.
W obu jednak przypadkach córce z poprzedniego małżeństwa słuĹźyć będzie roszczenie o zachowek. Z tym, Ĺźe jego wysokość najprawdopodobniej wynosić będzie tyle co równowartość 1/24 spadku.
Oczywiście najlepiej byłoby aby mąż tak rozporządził za Ĺźycia spadkiem, który po sobie kiedyś zostawi, aby wszystkich ukontentować. Mógłby np.: w testamencie powołać do dziedziczenia wyłącznie Panią i Państwa wspólne dzieci, i jednocześnie nakazał swoim spadkobiercom testamentowym (przez tzw.: zapis testamentowy) przysporzyć majątek córki z poprzedniego małżeństwa o jakiś przedmiot majątkowy (np.: biĹźuterię, auto). Wówczas Ĺźadnego udziału w mieszkaniu zapisobiorczyni (córka) nie odziedziczy, a jeĹźeli zapis spowoduje, Ĺźe do jej majątku wejdzie prawo o wartości co najmniej takiej jak wartość zachowku (tu: 1/24 spadku) to równieĹź roszczenia o zachowek nie będą wchodzić w grę.



<< powrót do listy pytań