Pro publico bono

Pytanie 50

Znajomy kupi?? samochód w Szwecji. Ale z powodu braku tzw. numeru obywatelskiego nie móg?? go tam zarejestrowa?. Zrobi?? to za niego jego ojciec. Teraz stosunki mi?dzy nimi pogorszy??y si?. Syn chce wróci? do kraju i tu u??ytkowa? samochód. Czy to mo??liwe ?



Sam przejazd autem zarejestrowanym za granic? przez polsk? granic? nie sprawi rzecz jasna trudno??ci. Pytanie co dalej.
Zacznijmy jednak od tego, ??e pod wzgl?dem formalnym w??a??cicielem pojazdu jest najprawdopodobniej ojciec, a nie syn. Swoje podejrzenie opieram na tym, ??e zgodnie z polskimi regulacjami (a zak??adam, ??e podobne obowi?zuj? równie?? w Szwecji) do rejestracji pojazdu na dan? osob? niezb?dny jest dokument potwierdzaj?cy prawo tej osoby do auta. Zwykle jest to umowa sprzeda??y. Skoro wi?c auto zarejestrowano w Szwecji na ojca, to pewnie on wyst?powa?? w „papierach” jako w??a??ciciel, niezale??nie od tego, i?? rzeczywi??cie za pojazd zap??aci?? syn.
Je??eli tak jest, to po pierwsze, w oparciu o tre??? dokumentów auta, ojciec zawsze b?dzie móg?? domaga? si? zwrotu pojazdu czy dochodzi? innych roszcze?? (np.: posesoryjnych). Pomi??my jednak ten w?tek.
Po drugie pojawi si? niebawem problem z ubezpieczeniem, gdy?? obowi??zkowe OC na auto zawiera si? na okre??lony czas. Pewnie dotychczas auto ubezpieczone by??o w Szwecji, czyli w kraju rejestracji. W Polsce umowa ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest obowi?zkowa, co znaczy, ??e auto winno by? w sposób nieprzerwany ubezpieczone. Gdy zako??czy si? ubezpieczenie obecne, trzeba b?dzie auto ubezpieczy? na nowo. Osob?, która pojazd musi ubezpieczy? jest posiadacz pojazdu. Posiadacz to nie w??a??ciciel, a w??a??ciwie nie zawsze posiadacz to w??a??ciciel. Posiadacz to ten, kto rzecz ma. W tym wypadku syn. Ojciec, mimo, ??e to on figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako w??a??ciciel, posiadaczem auta nie jest. Syn ma niew?tpliwie, w ??wietle polskich przepisów, obowi?zek ubezpieczy? pojazd, jednak podejrzewam, ??e nietypowo??? sytuacji w której klient pragnie wykupi? OC na zagraniczne auto wzbudzi w?tpliwo??ci agenta ubezpieczeniowego.
W ko??cu pojawi si? równie?? problem obowi?zkowego dokumentu potwierdzaj?cego prawo u??ywania pojazdu przez osob?, która nie jest wskazana w dowodzie rejestracyjnym. Dokumentu takiego mo??e, na podstawie art. 71 ust. 5a ustawy Prawo o ruchu drogowym, za???da? organ kontroli ruchu drogowego. Musia??oby z niego wynika?, ??e syn mo??e je??dzi? tym pojazdem, bo ojciec mu na to zezwoli??. Trudno mi powiedzie? na ile bezkompromisowe b?dzie w tym zakresie podej??cie danego funkcjonariusza do braku takiego dokumentu.
Najwi?kszy problem b?dzie ze sprzeda??? auta przez syna. Nikt nie kupi auta od Jana Kowalskiego, je??eli w dowodzie rejestracyjnym wskazany jako w??a??ciciel jest Jan Nowak.



<< powrót do listy pytań