Pro publico bono

Pytanie 52

Jestem samotną rozwódką. Nie mam dzieci. Chciałabym zapisać swój majątek innej osobie niĹź rodzeństwo i matka. Myślę o powołaniu do spadku na przykład domu dziecka. Czy w ten sposób uda mi się pominąć rodzinę w spadkobraniu? Czy konieczne jest wydziedziczenie?



Po pierwsze naleĹźy się zastanowić nad statusem domu dziecka. JeĹźeli nie jest to odrębny podmiot prawa to powołanie do spadku będzie o tyle trudne, Ĺźe naleĹźy wskazać rzeczywiście istniejący podmiot (np.: odpowiednią gminę), a następnie tzw.: statio fisci tego podmiotu w postaci konkretnego domu dziecka. Testament moĹźna sporządzić pismem odręcznym (pamiętać naleĹźy o dacie i podpisie) albo u notariusza i ta druga moĹźliwość przy takim akurat powołaniu do dziedziczenia wydaje się lepsza. Wówczas notariusz zadba o prawidłowość zapisów testamentowych.
Z opisanej sytuacji wynika, Ĺźe do kręgu spadkobierców ustawowych po Pani wchodzi matka i rodzeństwo co wynika z art. 935 § 2 k.c. JeĹźeli więc nie sporządzi Pani testamentu te osoby będą po Pani dziedziczyć w przypadku śmierci. Jednocześnie wydziedziczenie w przypadku rodzeństwa nie jest konieczne, albowiem art. 991 § 1 k.c. jednoznacznie wskazuje (wniosek a contrario), Ĺźe rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku. Skutecznie moĹźna wydziedziczyć – w Pani przypadku – tylko matkę, ale pod warunkiem, Ĺźe dopuszcza się negatywnie ocenianych, a przewidzianych w art. 1008 k.c. działań (np.: uporczywie postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego).
JeĹźeli matki nie da się wydziedziczyć, a w testamencie do całości spadku powołana zostanie inna osoba, no i oczywiście przy załoĹźeniu, Ĺźe matka przeĹźyje spadkodawcę (Panią), wówczas będzie jej słuĹźyło uprawnienie do domagania się tzw.: zachowku od powołanego testamentem spadkobiercy. Najprawdopodobniej będzie to ½ część tego co matka odziedziczyłaby po Pani, gdyby testamentu nie było.



<< powrót do listy pytań