Pro publico bono

Pytanie 62

Miałem zawartą umowę o pracę do końca listopada tego roku. Nie dostałem dyscyplinarki tylko zwykłe wypowiedzenie i umowa wygasła wcześniej. Co mi się teraz należy, czy jakieś odszkodowanie?



O ile dobrze sobie przypominam treść przepisów ustawy regulującej prawa i obowiązki pracowników w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników to jest tam mowa o prawie pracownika do odprawy pieniężnej. Wysokość odprawy na pewno zaleĹźy od staĹźu pracy. Chodzi tu o ustawę nazywaną w skrócie (chociaĹź błędnie) ustawą o zwolnieniach grupowych. Powtarzam, nie jestem pewien, ale najprawdopodobniej w tej ustawie jest zapis wskazujący, Ĺźe odprawa przysługuje przy zwolnieniach grupowych, ale takĹźe i przy innych zwolnieniach, jeĹźeli tylko są one dokonywane z przyczyn nie leżących po stronie pracowników. Z taką sytuacją jak rozumiem mamy tu do czynienia.
Generalnie umowę o pracę na czas określony (taką miał Pan zawartą) moĹźna rozwiązać jedynie wówczas, gdy została ona zawarta na ponad 6 miesięcy i w jej treści przewidziano prawo wypowiedzenia takiej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Skoro wypowiedziano Panu tą umowę z przyczyn nie leżących po Pana stronie, to skłaniam się do zajęcia stanowiska, iĹź odprawa Panu przysługuje, tak jak by przysługiwaąa Panu w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.
Proponuję Panu udać się jednak do Państwowej Inspekcji Pracy, która w Szczecinie znajduje się na ulicy Pszczelnej (równoległa do Warcisława). Na miejscu uzyska Pan z pewnością komplementarne stanowisko dotyczące Pana sytuacji. Pracownicy PIP, jako Ĺźe na co dzień zajmują się prawem pracy, powinni być bardziej jednoznaczni ode mnie. JeĹźeli stanowisko PIP byłoby takie do którego i ja się skłaniam, czyli korzystne dla Pana, wówczas proponuje przesłać je do pracodawcy wraz z wezwaniem do zapłaty. Być moĹźe pracodawca zapłaci dobrowolnie. Dopiero w przypadku odmowy zapłaty proponuje skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.



<< powrót do listy pytań