Pro publico bono

Pytanie 72

Mamy z mężem mieszkanie własnościowe. Ĺťyjemy w nim razem z synem. Mamy teĹź kilkoro innych dzieci. One wszystkie zrzekły się prawa do mieszkania notarialnie. Zgodnie z naszymi testamentami ma je odziedziczyć syn, który mieszka z nami. Jednak boję się, Ĺźe po naszej śmierci on je w nierozsądny sposób straci. On ma problemy z uĹźywkami. Chciałabym zmienić testament i przekazać mieszkanie jednej z córek. Nie chciałabym jednak zrobić krzywdy synowi. Co zrobić, aby mógł korzystać z tego mieszkania. Jak przepisać je na córkę?



Po pierwsze trzeba będzie zmienić umowę o zrzeczenie się spadku. W tej umowie córka zrzekła się dziedziczenia po rodzicach. Dopóki to się nie zmieni córka (i jej zstępni) będzie traktowana tak jakby nie doĹźyła śmierci swoich rodziców. Zmiana umowy w której córka zrzekła się dziedziczenia moĹźliwa jest wyłącznie w formie aktu notarialnego. NaleĹźy pamiętać, Ĺźe uchylenie tego zrzeczenia ma dotyczyć tak spadku po ojcu jak i spadku po matce, czyli do notariusza będą musiały się udać trzy osoby: dwójka rodziców jako spadkodawcy oraz córka jako spadkobierca.
Po uchyleniu istniejącego obecnie zrzeczenia się dziedziczenia córka na nowo będzie mogła dziedziczyć. W tym celu naleĹźy więc zmienić testamenty, gdyĹź obecnie do całości spadku po rodzicach powołany jest syn. PoniewaĹź i tak nie da się uchylić zrzeczenia bez udziału notariusza proponuje przy okazji uchylenia ustanowić nowe notarialne testamenty powołując w nich do dziedziczenia córkę. JeĹźeli w przyszłości odziedziczy nieruchomości to syn nie będzie mógł jej „przetracić”. Jednocześnie istnieje moĹźliwość ustanowienia słuĹźebności osobistej dla syna, która polegałaby na prawie zamieszkiwania w danym mieszkaniu, na przykład do zajmowania dwóch pokojów na wyłączność i współkorzystania z części wspólnych takich jak przedpokój, łazienka i kuchnia. Takiej słuĹźebności mieszkania nie moĹźna zbyć, moĹźna z niej tylko korzystać, przy czym uprawniony syn nie będzie właścicielem. SłuĹźebność moĹźna ustalić juĹź teraz, albo nakazać spadkobiercy (córce) ustanowić taką słuĹźebność dla jej brata dopiero po odziedziczeniu mieszkania na podstawie testamentu. Aby to osiągnąć naleĹźy w testamencie zawrzeć tak zwany zapis testamentowy.



<< powrót do listy pytań