Pro publico bono

Pytanie 77

W 2008r. razem z dwojgiem rodzeństwa nabyłem sądownie spadek po rodzicach. Mam pytanie, jak wygląda dziedziczenie wkładów bankowych? Podejrzewam, Ĺźe za moimi plecami doszło w tej materii do naduĹźyć.



KaĹźdy aktyw, a zatem np. pieniądze należące do spadkodawcy wchodzą do spadku po nim. JeĹźeli pieniądze zgromadzono na rachunku bankowym, bank będący wcześniej dłuĹźnikiem spadkodawcy staje się dłuĹźnikiem spadkobierców. Jednak bank nie wypłaci środków jedynie na podstawie ustnej deklaracji: „jestem spadkobiercą”. Trzeba tu legitymować się postanowieniem sądowym o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jednak naleĹźy pamiętać przy tym, Ĺźe bank wypłaci bez takiego postanowienia równowartość kosztów pogrzebu zmarłego posiadacza rachunku (spadkodawcy) takiej osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów pogrzebu.

Ponadto, jeĹźeli spadkodawca złoĹźył w banku tzw.: dyspozycję na wypadek śmierci (art. 57 Prawa bankowego), to bank nawet do równowartości dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaci zadeklarowane w tej dyspozycji kwoty wskazanej osobie (osobom). Takie kwoty nie wchodzą do spadku, co znaczy, Ĺźe spadkobiercy muszą pogodzić się z tym, Ĺźe nie będą mieli Ĺźadnych praw do środków wypłaconych przez bank na podstawie dyspozycji.



<< powrót do listy pytań