Pro publico bono

Pytanie 90

Moja mama ma 85 lat. Moja mama mieszkała w mieszkaniu, które powstało z duĹźego mieszkania. Wcześniej było to czteropokojowe mieszkanie, które gmina podzieliła na dwa mieszkania. Tak powstało jednopokojowe mieszkanie i trzypokojowe mieszkanie. Oba mieszkania z osobną kuchnią i łazienką, nawet z osobnymi przedpokojami, tylko z tym samym wejściem. Mniejsze mieszkanie wynajmowała mama od gminy. Nawet dwie książeczki za mieszkanie były, jedna dla mamy, druga dla tamtych najemców. Ja zajmowałam się mamą i okazało się, Ĺźe choć mama przez cały czas regularnie i sumiennie płaciła za mieszkanie, to ta rodzina, która mieszkała w mieszkaniu obok – nie. Teraz moją mamę obciążono spłatami za mieszkanie sąsiadów. Sprawę prowadził adwokat przydzielony z urzędu.



Rozstrzygnięcie rzeczywiście budzi powaĹźne wątpliwości. Skoro mama wynajmowała małe mieszkanie, to nie moĹźe płacić czynszu za inne jeszcze składniki majątkowe gminy, które gmina wynajmowała innym osobom.
Z drugiej strony, skoro mamę reprezentował profesjonalny pełnomocnik, to być moĹźe pod względem formalnym sprawa wygląda inaczej niĹź Pani opisuje, np. umowa najmu była zawarta nie na „małe” mieszkanie tylko na oba mieszkania, co powoduje, Ĺźe kaĹźdy z najemców (i mama i sąsiednia rodzina) razem wspólnie odpowiadali za zapłatę czynszu za oba mieszkania.
Generalnie jednak powinno być tak, Ĺźe skoro w rzeczywistości mama zajmowała małe mieszkanie, to powinna mieć umowę najmu małego mieszkania, tj. tego, które w istocie uĹźytkowała, a nie równieĹź tego, którego w istocie nie uĹźytkowała. MoĹźliwość technicznego wyodrębnienia obu mieszkań (art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali) nie będzie tu miała znaczenia, bo przecieĹź moĹźliwe jest zawarcie umowy najmu określonej części nieruchomości, co wyraĹşnie wynika z art. 660 k.c. Być moĹźe więc w trakcie procesu nie przeprowadzono dowodu na rzeczywisty stan faktyczny, tj. uĹźywanie przez mamę tylko części wcześniej podzielonego mieszkania, co z kolei powinno mieć wpływ na ustalenie treści stosunku prawnego, tj. ustalenia, Ĺźe Pani mama wynajmuje tylko małe mieszkanie, a nie oba mieszkania. Jednak bez znajomości dokumentacji trudno powiedzieć, czy w ogóle taki dowód był moĹźliwy.
Natomiast obecnie, skoro wyrok jest juĹź prawomocny, trudno będzie cokolwiek wymyślić. Czas na spór sądowy juĹź minął. Oczywiście moĹźliwe jest w niektórych przypadkach wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym juĹź wyrokiem, jednak ku temu potrzebne będzie np. wykazanie, Ĺźe został odkryty nowy dowód, z którego mama nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.



<< powrót do listy pytań