Pro publico bono

Pro publico bono to wyrażenie oznaczające działalność „dla dobra wspólnego”. W przypadku Kancelarii Prawnej Zakowski.eu chodzi o jak najlepsze doradztwo i znalezienie najlepszych rozwiązań dla osób, których z różnych powodów nie stać na zapłacenie wartości rynkowej tej usługi.

Działalność pro publico prowadzona była do marca 2011 roku osobiście przez założyciela Kancelarii, radcy prawnego Sławomira Żakowskiego, zasadniczo w każdy wtorek o godzinie 16:00. w siedzibie Głosu Szczecińskiego przy ul. Nowy Rynek 3 w Szczecinie. Ze względów osobistych działalność ta musiała zostać czasowo zawieszona.

 

W Głosie Szczecińskim opublikowano relację ze zmiany, oczywiście bez danych personalnych. Dzięki temu możliwe było zapoznanie czytelników znajdujących się w podobnej sytuacji prawnej z proponowanymi rozwiązaniami.

Poniżej przedstawiamy raporty z naszych zmian, podczas których mogły powstać i zostać rozwiązane problemy prawne, być może także dotyczące Państwa. Zapraszamy zatem do zapoznania się z treścią raportu. Będzie nam miło, jeśli dzięki tej lekturze okażemy się dla Ciebie pomocni. Należy jednak pamiętać, że konsultacje zostały przeprowadzone w świetle przepisów obowiązujących w dniu konsultacji, a jakakolwiek zmiana regulaminu po powstaniu tekstu może spowodować jego nieaktualność.Wyszkukiwana fraza:


Pytanie 166

W zeszłym roku miałem wypadek. W wyniku upadku na chodnik doszło do złamania kończyny dolnej. Z ulicy zabrała mnie karetka. Po udzieleniu pomocy lekarskiej w szpitalu zostałem wypisany. Kiedy wróciłem do domu, czekał na mnie przedstawiciel jednej z firm odszkodowawczych. Skąd mają mój adres? W końcu dane osobowe są chronione. Czy mogę złożyć przeciwko nim pozew?


Pytanie 165

Uważam, że zostałem oszukany przez firmę domagającą się odszkodowania. Czy mogę żądać naprawienia wyrządzonej mi szkody? Nic nie zrobili i drastycznie obniżyli przyznane mi odszkodowanie, zatrzymując część mojego odszkodowania dla siebie.


Pytanie 164

Czy biura odszkodowań przyjmują zlecenia na dochodzenie roszczeń odszkodowawczych spornych i wątpliwych, czy tylko tych "pewnych"?


Pytanie 163

Czy warto skorzystać z usług biura dochodzenia odszkodowań?


Pytanie 162

Mam problem rodzinny. Mam syna oraz wnuczka. Syn jest po rozwodzie. Nie ma pracy juĹź od wielu lat. Mimo to Sąd zasądził alimenty w kwocie 200zł miesięcznie. Syn nie ma z czego tego zapłacić. Dlaczego sąd zasądza alimenty od bezrobotnych? Czy mi teĹź grożą alimenty na mojego wnuczka? Nie widzę przeszkód aby je płacić, ale wpierw muszę mieć z czego, a moja renta nie przekracza 1000zł.


Pytanie 161

Jestem pszczelarzem od wielu lat, mam swoje ule. Któregoś dnia na sąsiedniej działce doszło do ukąszenia innej osoby przez jakiś owad. Przypisano to mojej pszczole. Ale juĹź w zaświadczeniu z Pogotowia mowa o osie.
Miałem sprawę w sądzie za to. Sąd mnie skazał za wykroczenie z art. 77 k.w. Jestem tym bardzo poirytowany, bo nie może być tak, że jak kogoś ugryzie jakis owad to ja zawsze będę miał sprawę w sądzie. Moja apelacja też została oddalona. Wszystko miało miejsce wiele lat temu. Czy coś jeszcze można w tej sprawie zrobić?


Pytanie 160

W 2000 roku dostałem przydział na mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. Zameldowałem w tym mieszkaniu dziewczynę. W 2006 roku ta dziewczyna została moją Ĺźoną. Teraz jestem w tracie rozwodu. Chce odzyskać mieszkanie. Co mam zrobić?


Pytanie 159

Mam rentę inwalidzką i stwierdzoną częściową niezdolność do pracy. ZłoĹźyłam wniosek o orzeczenie niepełnosprawności. Orzeczenie jest mi potrzebne, bo chcę się starać o pracę w zakładzie pracy chronionej, a ten zakład takiego orzeczenia wymaga. Z tym Ĺźe boję się, Ĺźe jak wydane zostanie takie orzeczenie, to będą na nim zapisy, które spowodują, Ĺźe nie przyjmą mnie do tej pracy. Nie wiem czy wniosek o orzeczenie niepełnosprawności podtrzymywać, czy nie.


Pytanie 158

Mój syn jest bezrobotny, a mimo to sąd zasądził od niego alimenty. On nie ma z czego płacić. Raz dawałem mu juĹź pieniądze na alimenty, ale nie jestem w stanie dać raz jeszcze, bo teĹź nie mam z czego. Czy syn moĹźe się starać o obniĹźenie alimentów? Jakie są konsekwencje niepłacenia alimentów? JeĹźeli syn ma mieszkanie, to czy komornik moĹźe je sprzedać i co wtedy się stanie z synem?


Pytanie 157

Rozszedłem się z dziewczyną. Kiedy byliśmy jeszcze razem, ona kupiła na kredyt drzwi dla swojego wujka i zapłaciła moją kartą kredytową. Jak się rozstawaliśmy to ona podpisała mi taki dokument, że spłaci mi ten kredyt na te drzwi w ratach po 200zł miesięcznie. Potem wzięła mi z portfela drugi raz kartę kredytową i wyjęła z niej pieniądze z banku, co ja zauważyłem potem gdy przeglądałem wyciąg. Czy mogę jakoś odzyskać te pieniądze?


Pytanie 156

Kiedy miałem pracę, miałem teĹź zdolność kredytową. Wziąłem kredyty, a następnie straciłem pracę.  Teraz banki chcą abym nadal spłacał kredyt w pełnym wymiarze. To jest zupełnie niemoĹźliwe. Mam sezonową pracę, a długów do spłacenia 33 tys. zł. Co mi moĹźe zrobić komornik? Czy komornik moĹźe wejść na konto mojej Ĺźony?


Pytanie 155

Zmarł mój brat. On zostawił testament i powołał mnie do całego spadku. Chciałbym dokończyć formalności związane z dziedziczeniem. W związku z tym mam szereg pytań. Gdzie mam złoĹźyć dokumenty w sprawie spadku? Czy mogę mieszkać w jego mieszkaniu zanim otrzymam papiery z sądu? Jak pąacić za czynsz w tym czasie? Co z rachunkami za gaz i prąd? Czy mogę teraz ubezpieczyć mieszkanie?


Pytanie 154

Zawiłość w tej sprawie polega na tym, Ĺźe kamienica była niegdyś własnością Skarbu Państwa, ale została w 1993 roku oddana w wieczyste uĹźytkowanie przedsiębiorcy, który następnie zbankrutował. Budynek przeszedł więc w ręce syndyka. Ale my załatwiamy wszelkie sprawy od zawsze w Zarządzie Lokali i Budynków Komunalnych - tak jakby właścicielem była Gmina Miasto Szczecin. Nawet Gmina po 1993 roku prowadziła postępowania uwłaszczeniowe, ale nie dokończyła ich. Gmina podejmowała decyzje o zamianach mieszkań. W związku z tym myśmy byli pewni, Ĺźe właścicielem jest gmina, dlatego pojawienie się w ostatnim czasie syndyka nas zaskoczyło. Wielu z nas chciało wykupić lokale na preferencyjnych warunkach tak jak inni najemcy lokali komunalnych, mieliśmy podstawy by sądzić, Ĺźe mamy do tego prawo. Czy w związku z tym służą nam jakieśroszczenia?


Pytanie 153

Jaki wpływ na sytuację najemców poszczególnych lokalów ma sprzedaĹź całej kamienicy nowemu właścicielowi? Boimy się, Ĺźe nabywca okaĹźe się konfliktowy.


Pytanie 152

Czy to prawda, Ĺźe syndyk masy upadłości nie moĹźe sprzedać kamienicy w częściach? My chcielibyśmy wykupić mieszkania, które od lat wynajmujemy od syndyka, ale on się nie zgadzał i twierdził, Ĺźe moĹźna kupić tylko całą kamienicę.


Pytanie 151

Jesteśmy mieszkańcami kamienicy, którą syndyk masy upadłości sprzedał razem z lokatorami (najemcami) nowemu właścicielowi. W sprawie jest jednak bardzo wiele niejasności. Kamienica była niegdyś własnością Skarbu Państwa, ale została w 1993 roku oddana w wieczyste uĹźytkowanie przedsiębiorcy, który następnie zbankrutował. Budynek przeszedł w ręce syndyka. Czy syndyk miał prawo sprzedać kamienicę? Było zresztą kilka przetargów, poczynając od ceny wywoławczej powyĹźej kilku milionów złotych. Syndyk raz po raz zmniejszał cenę wywoławczą, aĹź w końcu sprzedał kamienicę za bezcen.


Pytanie 150

Byłam Ĺşle leczona przez jednego dentystę. Wypadły mi zęby na skutek uszkodzenia kości szczęki. Poszłam do drugiego, który stwierdził, Ĺźe rzeczywiście był tu błąd lekarski. Ale ten drugi lekarz nie chciał mi dać opinii na papierze, bo powiedzia?ł, Ĺźe lekarz lekarzowi takich rzeczy nie robi. To taka solidarność zawodowa. Zwróciłam się do ubezpieczyciela  przychodni, w której leczy ten pierwszy lekarz, ale nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi przeciwko komu skierować roszczenie. Ubezpieczyciel odmawia dobrowolnej wypłaty odszkodowania powołując sią miądzy innymi na brak ciągłości ubezpieczenia przychodni. Co mam robić?


Pytanie 149

Mam rentę po mężu, jest to renta wojskowa. Mam 63 lata, rentę pobieram od 16 lat. Wojsko teraz do mnie pisze, że wydało mi tą rentę w oparciu o błędną decyzję. W związku z powyższym chcą mi odebrać rentę. Co ja mam teraz robić?


Pytanie 148

Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Spółdzielnia bez naszej wiedzy podała nas do sądu, bo mamy niewielki dług. My o tym nic nie wiedzieliśmy, bo Ĺźadne wezwania ani od spółdzielni, ani od sądu do nas nie dotarły. Dowiedzieliśmy się dopiero gdy ZUS przysła?ł mniejszą rentę, bo część zajął juĹź  komornik. W jaki sposób moĹźemy tą sprawę odkręcić, bo dług spłacamy?


Pytanie 147

Gdy kończyło mi się ubezpieczenie auta, zadzwonił do mnie przedstawiciel konkurencyjnej firmy. Zaproponował ofertę i zapewniał, Ĺźe w ramach OC będę miał ubezpieczenie przedniej szyby. Mój doradca po przeczytaniu tej umowy stwierdził, Ĺźe zapisu o szybie tam nie ma. Nie podpisałem Ĺźadnej umowy, ani Ĺźadnego innego dokumentu. A teraz ta firma grozi mi sądem i domaga się prawie 400 złotych. Dlaczego, skoro nic nie podpisywałem?


Pytanie 146

Moje rodzeństwo zrzekło się dziedziczenia po rodzicach. Podpisano w tym celu umowę w formie aktu notarialnego. Jednak dwójka z moich braci umowy nie podpisała.
Mam pytanie: czy jest moĹźliwe testamentowe powołanie do spadku jednego z braci oraz jednoczesne powołanie wykonawcy testamentu celem doprowadzenia przez wykonawcę do sprzedaĹźy mieszkania wchodzącego do spadku, zakupienia za uzyskaną cenę kawalerki dla brata powołanego do dziedziczenia i spłacenia z reszty ceny tej wierzytelności którą brat niepowołany do dziedziczenia będzie miał z tytułu zachowku?


Pytanie 145

Chodzi o mieszkanie. Mój ojciec jest chory. I w tej chwili mieszka u mnie. Ojciec chciał przepisać na mnie swoje mieszkanie testamentem. Ale do notariusza pojechała z moim ojcem córka. Okazało się, Ĺźe ojciec sporządził testament na córkę. PóĹşniej ojciec został ubezwłasnowolniony, ja jestem jego opiekunem. Czy ja mogę teraz sprzedać to mieszkanie? Brat się chce dogadać ze mną w sprawie spadku po ojcu.


Pytanie 144

Mój brat mieszka w moim mieszkaniu. To jest mieszkanie, które wynajmuję od spółdzielni. Wszystkie koszty tego mieszkania muszę regulować ja. Warunki są ciężkie. Ja jestem na rencie, Ĺźona na rencie. Brat mieszka w swoim pokoju i nie chce płacić za uĹźywanie mieszkania, mówi, Ĺźe nie ma z czego, ale wypić ma za co. Ponadto lokal niszczy, wraca póĹşno w nocy, budzi dzieci, itp. Nie stać mnie na utrzymanie brata. Tym bardziej, Ĺźe stał się konfliktowy. Mamy teĹź dziecko niepełnosprawne i jest nam ciężko. Co mogę zrobić?


Pytanie 143

Mam mieszkanie na 13 piętrze. JuĹź jak oddawano to mieszkanie do uĹźytku to wykryto, Ĺźe jest zła instalacja kominowa. Poprosiłem parę lat temu o ekspertyzę. Ekspert powiedział mi, i mam to na piśmie, Ĺźe rzeczywiście komin jest Ĺşle zbudowany. Potem na wentylacji załoĹźyli mi specjalną folię, która ma mnie chronić przed ewentualnym zatruciem. Ale w moim mieszkaniu czuć wyziewy. Po prostu ta wentylacja jest nadal zła. Niedawno poprosiłem o nową ekspertyzę. Fachowiec powiedział jednak, Ĺźe teraz to jest juĹź wszystko w porządku. Co mam robić? Boję się, Ĺźe się otruję, bo w tej chwili mam dwie sprzeczne ekspertyzy.


Pytanie 142

Jestem wdową. Mam problem mieszkaniowy. Większość dzieci zrzekło się u notariusza roszczeń do mieszkania, które odziedziczyłam po mężu. Ale jeden mój syn, który nie zrzekł się praw do tego mieszkania, wysnuwa przeróĹźne żądania. Czy ma do tego prawo? Nadmieniam, Ĺźe lokal przed śmiercią męża był nasz wspólny.


Pytanie 141

Dwadzieścia lat temu wniosłam wkład na mieszkanie. To znaczy część pieniędzy wpłacałam na książeczkę oszczędnościową, a część bezpośrednio do spółdzielni. Mieszkania jednak nie dostałam, choć wpłaciłam sporo, bo musiałam czekać w kolejce. PóĹşniej jednak, na początku lat 90-tych, spółdzielnia oddała ten wkład do PKO (na książeczkę). Ja nadal jestem członkiem spółdzielni. UwaĹźam, Ĺźe naleĹźy mi się co najmniej mieszkanie lokatorskie, ale nie stać mnie, aby coś jeszcze płacić. Jakie mam szanse?


Pytanie 140

Zostałam potrącona przez samochód. Kierowca ruszył i zahaczył mnie zderzakiem. Przez to upadłam i złamałam biodro. Z opinii lekarskiej wynika, Ĺźe mam utratę 18 procent zdrowia. Ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie, ale podejrzewam, Ĺźe zbyt niskie. UwaĹźam, Ĺźe należą mi się pieniądze od sprawcy, ale nie wiem kto nim jest, bo samochód odjechał natychmiast po zdarzeniu z miejsca wypadku. W jaki sposób mogę dochodzić swoich roszczeń?


Pytanie 139

Zleciałam biuru nieruchomości pomoc w kupnie mieszkania. Zaciągnęłam na nie kredyt w gotówce. Sprawa miała być zamknięta w ciągu kilku miesięcy. Ustaliliśmy nawet jaki lokal miałam kupić. Osobom wskazanym przez pośrednika dałam umówione pieniądze. Dokładnie się nie orientuję, ale bodajĹźe mieszkanie które miałam zakupić wymagało przekształcenia na odrębną własność i jeszcze w tym wszystkim pośrednik miał doprowadzić do jakichś zamian. Od półtora roku nie mam ani pieniędzy, ani mieszkania. Pośrednik ciągle mnie zwodzi, Ĺźe załatwi mieszkanie. Co mam robić?


Pytanie 138

Jestem jednym z trzech spadkobierców. Dwaj pozostali juĹź nie Ĺźyją. Chodzi tu o moją matkę i brata. Ja napisałem do Sądu wniosek, Ĺźeby potwierdził, Ĺźe jestem jedynym spadkobiercą po ojcu, a sąd uznał, Ĺźe do grona spadkobierców zaliczam się ja oraz zmarli. Nadal więc nie mogę w pełni dochodzić swoich praw do spadku. Dlaczego? Co powinienem zrobić? Brat nie miał dzieci, Ĺźony ani nie pozostawił testamentu.


Pytanie 137

Mam sprawę rozwodową. Dostałam pozew, ale nie chcę się na wszystko zgodzić. Zgadzam się na alimenty dla dziecka, wspólną władzę rodzicielską, ale nie zgadzam się na to, aby mąż mi zostawił mieszkanie w zamian za spłatę. Bo nie mam z czego go spłacać. Zresztą jest to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, które przysługuje tylko mnie.


Pytanie 136

Wydzierżawialiśmy od Agencji Nieruchomości Skarbu Państwa ziemię. Nie zapłaciliśmy dzierżawy, bo była susza i nie mieliśmy z czego. Złożyliśmy w agencji pismo, że prosimy o odroczenie, bo nie mamy pieniędzy. Zaraz potem dostaliśmy z sądu nakaz zapłaty. W międzyczasie agencja rozłożyła nam na raty zadłużenie. My to spłaciliśmy. Dlaczego musimy teraz płacić sądowi jakieś koszty?


Pytanie 135

Kupiłem lampę do naświetleń leczniczych za ponad 6 tysięcy złotych. Okazało się, że ta lampa nie będzie mi potrzebna. A ja muszę płacić raty, bo wziąłem kredyt na spłatę tej lampy. Czy sprzedawca musi tę lampę ode mnie odebrać i oddać pieniądze? Dla mnie i dla żony ponad 200zł spłat kredytu to sporo. Co mogę zrobić?


Pytanie 134

Chodzi mi o okresy przedawnienia za łapówki. Jakie są teraz okresy? Czyn popełniono w 2001 roku. Chodzi o osobę, która łapówkę daje.


Pytanie 133

Mam od prokuratora postanowienie, w którym zarzuca mi się, Ĺźe jako właścicielka mieszkania wyłudzałam poświadczenie zameldowania osób z zagranicy. A ja te osoby zameldowałam, bo chciałam im pomóc, w końcu to mój lokal i wcale nie jest wykazane, Ĺźe te osoby nie przebywały u mnie w mieszkaniu.


Pytanie 132

Wykupiłem mieszkanie spółdzielcze na odrębną własność. Mam akt notarialny, ale nie ma w nim mowy o piwnicy, choć korzystam z niej od lat. Chciałbym, aby piwnica teĹź była zaznaczona w akcie notarialnym. Czy jest to moĹźliwe?


Pytanie 131

My jesteśmy ze wspólnoty mieszkaniowej. Chodzi o to, Ĺźe podjęliśmy uchwałę w sprawie adaptacji strychów. Dzięki niej moĹźliwy jest wykup strychu po dokonanej adaptacji. W uchwale upowaĹźniliśmy zarządcę do sprzedaĹźy strychów (zaadaptowanych lokali), określając minimalną cenę metra kwadratowego. Nasz zarządca zauwaĹźył jednak, Ĺźe będziemy musieli zapłacić 19% podatku. W tej sytuacji sprzedano strych za cenę minimalną powiększoną o 19%. Ale póĹşniej okazało się, Ĺźe my jako wspólnota nie musimy płacić tego podatku. To wychodzi na to, Ĺźe wzięliśmy za duĹźo pieniędzy? Czy mamy te 19 % oddać, czy nie?


Pytanie 130

Mam problem z obowiązkowym ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli tzw. OC na samochód. Kupiłam samochód i trochę się zagapiłam bo złoĹźyłam wypowiedzenie starej umowy ubezpieczenia po upływie 30 dni. A w międzyczasie zawarłam nową umowę w innym zakładzie ubezpieczeń. Czy coś mogę zrobić, aby nie płacić dwóch sk?ładek za dwie równoległe umowy ubezpieczenia? PrzecieĹź obowiązkowe jest tylko jedno ubezpieczenie, a nie dwa.


Pytanie 129

DzierĹźawię od gminy teren, na którym mam blaszany kiosk. PoddzierĹźawiłam go pewnemu małżeństwu. Umówiliśmy się, Ĺźe co miesiąc będą mi płacić pewną kwotę. Teraz okazuje się, ze zapłacili tylko za miesiąc, bo nie mają pieniędzy na kolejne. Co ja mogę w takiej sytuacji robić? Czy muszę płacić podatek dochodowy? A co z czynszem, który ja mam płacić gminie, ale nie mam z czego? No i co z podatkiem od nieruchomości?


Pytanie 128

Staram się o rentę w ZUS z powodu złego stanu zdrowia. JuĹź raz mi odmówiono. Teraz próbuję jeszcze raz. Po negatywnej decyzji lekarza orzecznika, a następnie negatywnej decyzji komisji lekarskiej sprawa trafiła do sądu. Z opinii biegłych sądowych równieĹź wynika, Ĺźe mogę pracować. Ale, gdy kiedyś byłam u lekarza, to stwierdzono u mnie rzadką chorobę kości, która uniemoĹźliwia pracę. Sęk w tym, Ĺźe te objawy nie są stałe i nie zawsze moĹźna je wychwycić.


Pytanie 127

Ja w sprawie Tele2. Nie mam nic wspólnego z ta firmą. A teraz komornik wszedł mi na emeryturę. Co mam robić?


Pytanie 126

Mam działkę, która okazała się być działką na dziko. Teren naleĹźy do Miasta Szczecin. Chcielibyśmy uregulować stan prawny, to znaczy podpisać odpowiednie umowy z właścicielem. Mam pytanie – czy za lata uĹźywania tych działek w przeszłości właściciel gruntu ma prawo żądać od nas naleĹźności?


Pytanie 125

Mieszkam we wspólnym mieszkaniu wynajmowanym od ZBiLK. W 2002 roku mój współlokator w sądzie zawarł ze mną ugodę dotyczącą sposobu, w jaki będziemy korzystać ze wspólnie wynajmowanego lokalu. OtóĹź ja oddałam część kuchni, a on sobie z tej części zrobił łazienkę. Ja chciałam po pewnym czasie zamienić mieszkanie na mniejsze. ZBILK stwierdził, Ĺźe przedtem niezbędny będzie aneks do umowy, w której powinno być napisane, Ĺźe w tym podwójnym mieszkaniu są juĹź osobne łazienki i kuchnie. Poszłam do ZBiLK-u po ten aneks, ale oni, chociaĹź mam ugodę sądową, nie chcą mi w aneksie napisać, Ĺźe mam tą osobną łazienkę i w końcu nie chcą mi wynająć innego mieszkania.


Pytanie 124

Mam problem ze wspólnotą mieszkaniową. Jestem samotna i nie płacę funduszu remontowego, bo wolę płacić za rzeczywiście wykonane remonty. Wspólnota podała mnie do sądu, Ĺźe nie płacę na ten fundusz remontowy. W międzyczasie zakończył się remont węzła ciepłowniczego i ja za to zapłaciłam. W tej sytuacji wspólnota wycofała powództwo z sądu. Czy sprawa zostanie na tym zakończona? Mówi się, Ĺźe będę i tak musiała zapłacić 26 zł za koszty sądowe. Dlaczego? Natomiast zupełnie nie rozumiem, dlaczego kilka dni temu podjęto uchwałę o udzieleniu pełnomocnictwa radcy prawnemu do ponownego dochodzenia ode mnie przed sądem wpłat na fundusz remontowy. Czy mogę zaskarĹźyć taką uchwałę wspólnoty?


Pytanie 123

Ojciec za życia wziął pożyczkę. Żyrant musiał spłacić to, czego ojciec nie zdążył. Teraz ten żyrant chce, abyśmy my mu pieniądze oddali. Czy mamy mu oddać? Spadek przyjęliśmy z dobrodziejstwem inwentarza.


Pytanie 122

Ojciec mi zmarł. Miałam z OFE po ojcu pieniądze, ale Urząd Skarbowy zabrał mi podatek. Czy miał do tego prawo?


Pytanie 121

Miałam sprawę o podwyĹźkę alimentów, to znaczy tych świadczeń, które Sąd zasądził mi od byłego męża. Rozwód nastąpił bowiem z jego winy. Sprawa zaczęła się dwa lata temu. Sąd w końcu przyznał mi 600 zł. Ale komornik w trakcie procesu płacił mi 800 zł. W tej chwili komornik chce z powrotem zwrotu pieniędzy - tych 200 zł miesięcznie, bo skoro zabierał więcej niĹź powinien, to powstała nadpłata. Z czego ja mam Ĺźyć? Bo teraz komornik zabiera mi wszystko, całe alimenty, na poczet tej nadpłaty.


Pytanie 120

Dostałem pismo z banku. Bank udzielił kredytu ojcu, który umarł w 2005 roku. Bank mówi, abyśmy my zrobili postępowanie spadkowe i przedłoĹźyli bankowi, kto jest spadkobiercą. Co mam robić?


Pytanie 119

 Wnuczka zaszła w ciążę?. Ojca dziecka nie znam, wiem tylko, Ĺźe nie płaci alimentów. Dostałam wezwanie na przesłuchanie na Policję. PrzecieĹź ja nic na ten temat nie wiem. Jak ja mam się zachować?


Pytanie 118

Sąd wydał wyrok, który okazał się z czasem niekorzystny. To znaczy my nie wiedzieliśmy, Ĺźe będzie on miał dla nas złe konsekwencje. Czy mogę wnieść apelację i czy przy apelacji muszę coś zapłacić? Byłam w sądzie, ale sędzia, który wydał wyrok, mnie zignorował. Czy on moĹźe tak się zachować? Dopiero przewodnicząca wydziału powiedziała, Ĺźe muszę złoĹźyć wniosek o przywrócenie terminu.


Pytanie 117

Byłam chora i byłam leczona w przychodni. Niestety chyba doszło do błędu w sztuce lekarskiej. Mam teraz uszczerbek na zdrowiu. Lekarz, który mnie leczył, powiedział, abym poszła do innego lekarza i wzięła rachunek za leczenie, a on mi zwróci wydane na leczenie pieniądze. Gdy tak zrobiłam i okazało się, Ĺźe leczenie nie było tanie, lekarz odmówił mi zapłacenia tego rachunku. Co mam teraz zrobić? Ile mam czasu na dochodzenie swoich roszczeń?


Pytanie 116

Zmarła mi teściowa. Mieszkaliśmy w trzypokojowym mieszkaniu o metraĹźu około 70m2. W jednym ja, w drugim teściowa, a w trzecim syn. To jest mieszkanie komunalne. Czy jest moĹźliwe, aby ten trzeci pokój po teściowej nam przypisał? Ten trzeci pokój jest wolny, w tej chwili jest zaplombowany. Mój syn jest niepełnosprawny, chcielibyśmy albo otrzymał ten pokój, albo otrzymał inne mieszkanie blisko parku i na pierwszym piętrze.


Pytanie 115

Czy jest zgodne z prawem wyeksmitowanie osoby niepełnosprawnej? Jako lokal socjalny wskazano nam ruderę w oficynie. Tam są schody. Tam nie ma łazienki, nie ma w kuchni wywietrzników. Nie ma rur, nie ma nic, aby np. zainstalować prysznic. Jak my mamy mieszkać?


Pytanie 114

Przeprowadziłam remont. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zakwestionowa?ł ten remont i powiedział, że to jest przebudowa i rozbudowa bez pozwolenia na budowę i bez projektu. A ja w tym remoncie tylko zrobiłam regipsy i kafelki. Teraz kazali mi rozebrać cały obiekt budowlany. Co mam robić?


Pytanie 113

Po rozwodzie Sąd wydał postanowienie o podziale majątku małżeńskiego. Sąd dał mojej byłej małżonce mieszkanie, a mi zasądził od niej pieniądze wraz z odsetkami. Moja była żona winna mi jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. No i nie płaci. Nie mam mieszkania, jestem bezdomny i nie mam pieniędzy. Czy to nie skandal? Jak mam wyegzekwować pieniądze, skoro komornik co drugi miesiąc przekazuje mi ledwie 200zł? Dlaczego Sąd nie przyznał nam po jednym pokoju w naszym mieszkaniu, tylko wszystko przyznał żonie?


Pytanie 112

ZłoĹźyłam do komornika wniosek o egzekucję alimentów na moje dziecko. Prowadzona juĹź dłuĹźszy czas egzekucja komornicza jest bezskuteczna, mimo Ĺźe informuję komornika o dokładnym miejscu pracy dłuĹźnika.Czy mogę w takiej sytuacji zmienić komornika?


Pytanie 111

Proszę mi podpowiedzieć, co mogę zrobić w sprawie alimentów na moje dziecko. Ponoć przekroczyłam limit swojej pensji o 10 zł i z tego powodu nie mogę się ubiegać o wypłatę z Funduszu Alimentacyjnego. Moje dziecko od 5 lat nie ma opłaconych alimentów. Bezskuteczna jest egzekucja komornicza, mimo Ĺźe informuję komornika o dokładnym miejscu pracy dłuĹźnika. Komornik powiedział mi, Ĺźe po trzech latach to juĹź się nic nie naleĹźy. Czy mogę coś z tym zrobić? Ojciec pracuje, ma dochody, śmieje się, Ĺźe nikt mu nic nie moĹźe zrobić.


Pytanie 110

Moja mama dostała administracyjny tytuł egzekucyjny, w którym Powiatowy Urząd Pracy orzekł o konieczności zwrotu niewielkiej kwoty pieniężnej. Ale ona wpłaciła tą kwotę juĹź wcześniej do PUP-u, zaraz po tym, jak była listownie wezwana. Powiatowy Urząd Pracy najpewniej nie znalazł dokumentów potwierdzających wpłacenie tych pieniędzy i wystawił tytuł egzekucyjny. Czyli kazali jeszcze raz zapłacić. Czy moja mama moĹźe się jeszcze gdzieś odwołać?


Pytanie 109

Zmarł ojciec mojej wnuczki. Sporządził testament i do spadku powołał tylko swoją matkę. Swoją córkę, czyli moją wnuczkę, wydziedziczył. Czy moĹźna podwaĹźyć testament, bo podejrzewam, ze testament został sfałszowany? Czy mógł wydziedziczyć moją wnuczkę? Czy jej się coś naleĹźy po ojcu, jeĹźeli testament okaĹźe się skuteczny?


Pytanie 108

Mój ojciec pracował w kopalni. Pracownicy tej kopalni mają prawo do akcji. Ale kopalnia odpowiada, Ĺźe akcje dostaniemy dopiero po prywatyzowaniu zakładu. Przez ten czas nie dostajemy dywidendy. Czy słusznie?


Pytanie 107

Sprawa dotyczy rozgęszczenia. Wynajmuję pokoje w mieszkaniu komunalnym. Ostatnio zmarła sąsiadka i teraz staram się o pokój po tej sąsiadce w tym samym mieszkaniu. Ale dostałam odmowę od ZBILK-u. W tej odmowie jest napisane, Ĺźe nie mogę się starać o powiększenie mieszkania, bo juĹź korzystam z dodatku mieszkaniowego. Co prawda dostałam propozycję samodzielnego mieszkania, ale to lokal duĹźo mniejszy. A nas w tym mieszkaniu teraz mieszka 9 osób.


Pytanie 106

Dostałem wyrok eksmisyjny w 2006 roku. Sąd orzekł o moim uprawnieniu do lokalu socjalnego. Następnie przebywałem w zakładzie karnym. ZBILK zaproponował zawarcie umowy najmu takiego lokalu, ale propozycję przesłał na adres, pod którym nie przebywałem (gdyĹź byłem osadzony w ZK). Przez to nie mogłem lokalu socjalnego odebrać. Wyjaśniałem to w ZBILK, dostałem nową propozycję (pismo z inną datą), ale pomimo tego umowy najmu nie mogłem zawrzeć, bo lokal był juĹź zajęty. Teraz nie mam gdzie mieszkać. Co mam robić?


Pytanie 105

Dostałam lokal socjalny. Ale ZBILK napisał, Ĺźe wraz ze mną w tym lokalu ma mieszkać takĹźe trzecia osoba, która jest mi zupełnie obca. Mam wyrok eksmisyjny, w którym napisano, Ĺźe lokal socjalny naleĹźy się tylko mi i mojej córce. Co mam robić? Czy podpisać umowę, z której wynika zgoda na to, aby osoba trzecia wywodziła ode mnie swoje prawa do lokalu socjalnego? Ta osoba jest niepełnosprawna i wymaga opieki, a ja nie mogę jej pomagać. Z kolei jej rodzina, która pewnie zapragnie z nią pomieszkiwać, to alkoholicy. Boję się tej przeprowadzki, bo to jest jak z deszczu pod rynnę.


Pytanie 104

To było około 10 lat temu. Zmarli moi dziadkowie. Oni byli rolnikami. Mój ojciec ma jeszcze czwórkę rodzeństwa. Czwórka rodzeństwa mojego ojca została na wsi. Więc ziemia, która naleĹźała do moich dziadków, przypadła im, bo ze względów prawnych mój ojciec, jako mieszkaniec miasta, nie mógł otrzymać ziemi. Ale on przez cały czas bardzo swoim rodzicom - i póĹşniej swojemu rodzeństwu - na tym gospodarstwie pomagał. Mamy juĹź postanowienie sądowe o spadku. I tam jest napisane, Ĺźe spadek jest dzielony na wszystkie dzieci, ale ziemię otrzymują tylko ci, którzy zostali na wsi. Czyli wszyscy poza moim ojcem. Przez te dziesięć lat mój ojciec nie otrzymał rekompensaty za tą ziemię od swojego rodzeństwa. Czy w tej chwili moĹźe jeszcze się o swój spadek ubiegać i jak to zrobić?


Pytanie 103

Moja mama bez umiaru zaciąga kredyty. Pojedynczo nie są to duĹźe kwoty, ale łącznie stanowią sporą kwotę. Obawiam się, ze będzie zaciągała je dalej. Jak temu przeciwdziałać? Jak zabezpieczyć się przed spadkiem, w skład którego wchodzą tylko długi?


Pytanie 102

Zmarł mi mąż. Mąż dostał z zakładu pracy akcje. Obecnie są one zdeponowane w banku. Co zrobić, aby bank nam je wydał?


Pytanie 101

Jestem inwalidą. Mam III grupę inwalidzką, czyli jestem inwalidą w umiarkowanym stopniu. A ZUS twierdzi, że nie należy mi się wyższa renta. Ja dostaję bardzo niską rentę. Chciałbym mieć wyższą rentę.


Pytanie 100

Wczoraj otrzymałem wezwanie do sądu. Muszę na nie odpowiedzieć w ciągu 7 dni. Tylko nie wiem, jak. ZBiLK chce mnie eksmitować z mojego mieszkania. Najemcą lokalu był co prawda ktoś inny i tamta umowa wygasła, ale ja po pierwsze jestem w tym lokalu zameldowany, po drugie mam książeczkę mieszkaniową od ZBilLK-u na swoje nazwisko, a sam ZBiLK pobiera mi z konta opłaty za mieszkanie. Czy mogą mnie wyrzucić?


Pytanie 99

Mam czworo rodzeństwa. Rodzice przekazali darowiznę dwóm braciom dwie róĹźne nieruchomości. Potem siostrze kupili ziemię. Ja jedyny zostałem pominięty. Rodzicom pozostał jeszcze kawałek gruntu, ale nie zdecydowali się na oddanie go Ĺźadnemu dziecku. W takiej sytuacji zmarł mój ojciec. Nie zostawił testamentu, rozumiem, Ĺźe po jego śmierci dziedziczy nasza mama i my. Siostra i mama chcą się zrzec swojej części, abym to ja mógł przejąć grunt. Byłoby wtedy sprawiedliwie. Ale bracia, który wcześniej dostali darowiznę, teĹź roszczą sobie prawo do spadku i chcą jeszcze więcej. Czy jest szansa, abym nie był pokrzywdzony? Czy moĹźna te sprawy załatwić u notariusza?


Pytanie 98

Sąd skazał mnie na grzywną. Po rozprawie komornik zabrał pieniądze z mojej emerytury. No ale ja chciałem sam zapłacił tę grzywną, dlaczego nikt mnie nie wezwał?


Pytanie 97

Poruszałem się skuterem, nie przypuszczałem, że mam alkohol we krwi. W konsekwencji tego czynu prokurator nakazał ZUS-owi płacić po 100zł miesięcznie z mojej emerytury na poczet grzywny. I rzeczywiście moja emerytura pomniejszyła się miesięcznie o 100zł. Ale dlaczego po rozprawie komornik zabrał mi dużo więcej?


Pytanie 96

Mam własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Czy mogę bez zgody współmałżonka przepisać swoją część na córkę? To mieszkanie mamy na współwłasność, a nie na wspólność majątkową małżeńską.


Pytanie 95

Niedawno zmarł mój ojciec, który miał podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie. Ja jestem córką z pierwszego małżeństwa. Ojciec na stałe mieszkał w Niemczech, chociaĹź zmarł w Szczecinie. Nie mam kontaktu z pozostałymi spadkobiercami. Ojciec najprawdopodobniej nie sporządził testamentu. Co mam zrobić, aby wziąć udział w postępowaniu spadkowym? W jakim kraju odbędzie się postępowanie sądowe i wedle jakich przepisów?


Pytanie 94

Mam spółdzielcze mieszkanie lokatorskie. Wkład na mieszkanie dostałam od rodziny jeszcze przed ślubem. Potem mieszkanie zamieniłam z teściową byłego męża. To znaczy ona wzięła moje mieszkanie, a ja jej, za zgodą spółdzielni, gdyĹź obie miałyśmy mieszkania lokatorskie. Teraz mój mąż rości sobie prawo do tego mieszkania. Czy ma prawo?


Pytanie 93

W mojej wspólnocie działa licencjonowany zarządca, który pobiera opłaty za swoje usługi. Jednocześnie wspólnota ma teĹź zarząd wyłoniony spośród mieszkańców. Kto jest waĹźniejszy? Kto komu podlega? Kto ma reprezentować wspólnotę?


Pytanie 92

Boję się. Boję się komorników. Wynajmowałam lokal i teraz jestem dłuĹźniczką z tytułu nieopłaconego czynszu. Komornik nie daje mi Ĺźyć. ZłoĹźyłam wniosek o wstrzymanie egzekucji. A komornik nadal działa. Dlaczego?


Pytanie 91

Chodzi o podział majątku. Moja była Ĺźona pragnie ugody zawartej przed sądem. Sama ją nawet spisała.. Nie wiem czy mi się opłaca zawrzeć taką ugodę. Obecnie jesteśmy współuprawnionymi w lokatorskim prawie do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z ugodą sądową lokal ma być jej, a ja otrzymam spłatę w ratach. Tyle, Ĺźe to mi nie wystarczy nawet na zakup kawalerki.


Pytanie 90

Moja mama ma 85 lat. Moja mama mieszkała w mieszkaniu, które powstało z duĹźego mieszkania. Wcześniej było to czteropokojowe mieszkanie, które gmina podzieliła na dwa mieszkania. Tak powstało jednopokojowe mieszkanie i trzypokojowe mieszkanie. Oba mieszkania z osobną kuchnią i łazienką, nawet z osobnymi przedpokojami, tylko z tym samym wejściem. Mniejsze mieszkanie wynajmowała mama od gminy. Nawet dwie książeczki za mieszkanie były, jedna dla mamy, druga dla tamtych najemców. Ja zajmowałam się mamą i okazało się, Ĺźe choć mama przez cały czas regularnie i sumiennie płaciła za mieszkanie, to ta rodzina, która mieszkała w mieszkaniu obok – nie. Teraz moją mamę obciążono spłatami za mieszkanie sąsiadów. Sprawę prowadził adwokat przydzielony z urzędu.


Pytanie 89

Jestem mężatką, ale właściwie nie jesteśmy razem z mężem. Chciałabym uregulować sprawy finansowe, bo się boję, Ĺźe mąż np. narobi długów. Czy coś mogę zrobić, aby czuć się spokojnie? Mamy wspólne mieszkanie.


Pytanie 88

Kupiłem dom, ale nie udało mi się spłacić kredytu. W związku z tym na licytacji komorniczej ktoś inny kupił mój dom. Ten nowy właściciel chce mnie teraz wyrzucić. Ale nie mam gdzie iść. Moje pytanie: „Co to znaczy wprowadzenie przez komornika”?


Pytanie 87

W naszej sprawie chodzi o przebudowę poddasza, która została juĹź ukończona. Podobne przebudowy miały miejsce równolegle z naszą. Wpierw wspólnota podjęła notarialną uchwałę o przeznaczeniu strychu na lokale mieszkalne, potem zabudowaliśmy strych, w końcu otrzymaliśmy poświadczenie o odrębności lokalu. Zarządca wspólnoty nie chce jednak zawrzeć umowy przenoszącej własność nowowybudowanego i nowowyodrębnionego lokalu na nas. Jest to o tyle dziwne, Ĺźe w zamian za to my wykonaliśmy wszystkie umówione obowiązki wobec wspólnoty, tj. wyremontowali klatkę schodową. Ponadto z innymi osobami, które równieĹź wybudowały odrębne lokale na strychu, umowę juĹź podpisał. Co mamy zrobić?


Pytanie 86

Moja mama zmarła. Mój syn mieszkał u niej, z konkubiną i dwójką dzieci. Mieszkanie naleĹźy do gminy i było wynajmowane mojej mamie. Chciałabym, aby syn przejął to mieszkanie po swojej babci.


Pytanie 85

Moja mama jest schizofreniczką. Ma lepsze i gorsze dni. Wiem, Ĺźe chce swój cały majątek przekazać dla mnie po swojej śmierci. Ale moje rodzeństwo na to się nie godzi. Mama leczy się psychiatryczne. W jaki sposób mama ma dokonać oświadczenia woli? Notariusze odmawiają mi pomocy. Boją się, Ĺźe będą ciągani po sądach, gdy rodzeństwo będzie chciało podwaĹźyć spadek.


Pytanie 84

Miałem taki przypadek. Jakiś kierowca zaparkował na moim miejscu parkingowym. Poprosiłem o pomoc StraĹź Miejską. Powiedziano mi, Ĺźe niestety nic się nie da zrobić, gdyĹź sprawa dotyczy placu pomiędzy domami, a to teren spółdzielni, czyli nie jest to droga publiczna, a zatem StraĹź Miejska nie moĹźe tu interweniować. JakieĹź było moje zdziwienie, gdy następnego dnia w tym samym miejscu ta sama StraĹź Miejska ukarała mnie mandatem za picie piwka. Czy rzeczywiście StraĹź Miejska nie moĹźe pomóc, gdy jest taka potrzeba, ale moĹźe za to uprzykrzać człowiekowi Ĺźycie wbrew temu, co sama deklaruje?


Pytanie 83

Po śmierci mojej konkubiny nasze wspólne dzieci zostały półsierotami. To są na pewno moje dzieci, noszą moje nazwisko. Kiedy zostałem sam, potrzebowałem pomocy przy opiece nad nimi i na czas gdy nie mogłem zająć się dziećmi, pod opiekę zabrali je dziadkowie (rodzice mojej zmarłej konkubiny). Niestety, nie chcą mi ich teraz oddać. Czy mają prawo zabrać mi moje dzieci? Nigdy nie było postępowania w stosunku do nas, to znaczy do rodziców, z zarzutami co do nieprawidłowości wychowawczych. Obecnie wystąpiłem do sądu o nakazanie wydania dzieci, ale tam się wciąż nic nie dzieje. Dzieci na pewno cierpią i, co gorsze, pewnie są „nastawiane” przeciwko mnie. Co mogę jeszcze zrobić?


Pytanie 82

Mam czwórkę rodzeństwa. Dwóch braci mieszka za granicą. Ja mieszkam w domu, który matka mi podarowała jakiś czas temu. Ja opłacam wszystko, co jest związane z tym domem: media, uĹźytkowanie wieczyste, podatek od gruntu itp. Komu i co będzie się naleĹźało, gdy moja matka umrze? Moi bracia, którzy mieszkają za granicą raczej nie będą chcieli niczego, ale boję się, Ĺźe ten który mieszka w Polsce nie odpuści. Czy moĹźe mi zabrać dom wbrew woli matki?


Pytanie 81

Prowadziłam działalność gospodarczą. Pomagał mi syn. Kupował w hurtowni towar i dostarczał do sklepu. Okazało się, Ĺźe narobił długów. Hurtownik oddał sprawę do sądu. Nie poinformował mnie jednak o tych długach, a mój syn nie miał Ĺźadnego formalnego pełnomocnictwa ode mnie do prowadzenia biznesu. Dlatego teraz komornik ściga mnie. Dług wynosi około dwudziestu tysięcy złotych. Wierzyciel chce mi zlicytować dom. A to jedyna rzecz, jaką mam. Czy wolno mu?


Pytanie 80

Moja siostra przekazała mężowi cały swój majątek. My jako jej rodzeństwo nie chcieliśmy zgłaszać Ĺźadnych roszczeń do tego majątku w trakcie postępowania spadkowego. Chodziło tu głównie o mieszkanie. Mój szwagier oĹźenił się jednak ponownie i niedawno zmarł. W mieszkaniu, które odziedziczył po mojej siostrze, mieszka teraz jego druga Ĺźona. Nie za bardzo nam się to podoba. Czy istnieje moĹźliwość, abyśmy mieli jeszcze prawa do majątku siostry?


Pytanie 79

Oddałam sprawę do sądu, pozew złożono na biurze podawczym w połowie kwietnia (obecnie jest 9 czerwca). Od tego czasu nic się nie dzieje. Dlaczego jeszcze nie dostałam wezwania do sądu?


Pytanie 78

Razem z rodzeństwem dziedziczymy po matce. Musimy podzielić jakoś jej majątek, ale nie to stanowi problem. Czy ja mogę to, co odziedziczyłem, przekazać żonie? Chciałbym wiedzieć, czy jeśli ja umrę, zanim zostanie prawnie wyjaśniona sytuacja z rodzeństwem, to udział przepadnie?


Pytanie 77

W 2008r. razem z dwojgiem rodzeństwa nabyłem sądownie spadek po rodzicach. Mam pytanie, jak wygląda dziedziczenie wkładów bankowych? Podejrzewam, Ĺźe za moimi plecami doszło w tej materii do naduĹźyć.


Pytanie 76

W 2008r. razem z dwojgiem rodzeństwa nabyłem sądownie spadek po rodzicach. Mamy po 1/3 w dwóch nieruchomościach. W księgach wieczystych jesteśmy wpisani jako współwłaściciele. Ale zaczęły się między nami konflikty. Czy ja mogę zbyć udział w spadku i w ten sposób „wymiksować” się z tej przykrej sytuacji?


Pytanie 75

W 2008r. razem z dwojgiem rodzeństwa nabyłem sądownie spadek po rodzicach. Mamy po 1/3 w dwóch nieruchomościach. W księgach wieczystych jesteśmy wpisani jako współwłaściciele. Ale zaczęły się między nami konflikty. Jak mamy zarządzać nieruchomościami, gdy współwłaściciele są skonfliktowani? Mój brat zajął dom i nie pozwala mi tam wchodzić, a nawet wynajął go komuś i pieniądze zabiera dla siebie.


Pytanie 73

W 2008r. razem z dwojgiem rodzeństwa nabyłem sądownie spadek po rodzicach. Mamy po 1/3 w dwóch nieruchomościach. W księgach wieczystych jesteśmy wpisani jako współwłaściciele. Ale zaczęły się między nami konflikty. Czy postępowanie o dział spadku rozwiąże nasze problemy?


Pytanie 72

Mamy z mężem mieszkanie własnościowe. Ĺťyjemy w nim razem z synem. Mamy teĹź kilkoro innych dzieci. One wszystkie zrzekły się prawa do mieszkania notarialnie. Zgodnie z naszymi testamentami ma je odziedziczyć syn, który mieszka z nami. Jednak boję się, Ĺźe po naszej śmierci on je w nierozsądny sposób straci. On ma problemy z uĹźywkami. Chciałabym zmienić testament i przekazać mieszkanie jednej z córek. Nie chciałabym jednak zrobić krzywdy synowi. Co zrobić, aby mógł korzystać z tego mieszkania. Jak przepisać je na córkę?


Pytanie 71

W tym tygodniu dostaliśmy zaproszenie do notariusza. Wynikło to z inicjatywy wspólnoty mieszkaniowej, a właściwie jej zarządcy. Jesteśmy właścicielami mieszkań. W sprawie chodzi o piwnice, które w naszym bloku stanowić odrębne lokale (mają odrębne księgi wieczyste). Zarządca wspólnoty proponuje, abyśmy przejęli piwnice, na co zgadza się zresztą ich dotychczasowy właściciel. A ja nie chcę tej piwnicy, bo się boją kosztów z tym związanych.


Pytanie 70

Mam na swojej działce urządzenie przesyłowe (wodociągi). W moim przypadku dotyczy to około 1000 metrów kwadratowych działki, gdyĹź magistrala jest długa i szeroka. Czy mi się coś naleĹźy za te 1000 metrów z których nie mogę korzystać?


Pytanie 69

Jestem członkinią spółdzielni mieszkaniowej. Coś w tej mojej spółdzielni jest nie w porządku. Zwołano zgromadzenie i w pierwszej kolejności wyłoniono komisję wyborczą. W jej skład weszły osoby, które następnie kandydowały. Czy członkowie komisji wyborczej mają prawo kandydować? Czy pracownicy spółdzielni mogą być członkami rady nadzorczej?


Pytanie 68

Od maja 2008 trwa naprawa mojego telefonu. Początkowo wymieniono nam aparaty, ale to nic nie dało. Cały czas płacę abonament, ale z telefonu korzystać nie mogę. Pisałem reklamację, obiecano inny model i nic. Do punktu obsługi klienta mam 60 km, więc nie mogę tam jeździć codziennie. Mam rodzinę na Śląsku i chcę być z nimi w kontakcie. Co mam robić?


Pytanie 67

Mój mąż zmarł, z małżeństwa mamy córkę. Razem z mężem przepisaliśmy na jedną z córek mieszkanie i w akcie notarialnym zastrzegliśmy sobie słuĹźebność mieszkania. Formalnie odbyło się to na podstawie umowy sprzedaĹźy, ale pomimo tego, Ĺźe akt notarialny wzmiankuje sprzedaĹź w istocie była to darowizna. Córka nigdy nic nam nie zapłaciła. Po śmierci męża ja zgodziłam się na wykreślenie mojej słuĹźebności, ale nie dlatego, Ĺźe nie chciałam tam mieszkać, ale tylko po to aby córka mogła wziąć kredyt zabezpieczony hipoteką. Nie wiem czy dobrze zrobiłam? Co będzie jeĹźeli córka okaĹźe się niewdzięczna? Córka obiecała, Ĺźe zapewni mi dach nad głową, ale nie wiem czy się z obietnicy wywiąże.


Pytanie 66

Wynajmowałam lokal biurowy. Ale umowa wygasła w związku z czym opuściłam lokal i wróciłam do Szczecina. Jednak moi kontrahenci z uporem wystawiają mi fakturę za dalsze okresy najmu, mimo, Ĺźe umowa się zakończyła. W końcu komornik doręczył mi nakaz zapłaty i zawiadomienie o egzekucji. Co mam teraz zrobić? Gdy wynajmowałam lokal to musiałam zmienić zamki w drzwiach, czy to ma wpływ na sprawę?


Pytanie 65

Jestem jedynym spadkobiercą. Mam testament, w którym cały majątek matki przeszedł na mnie. W sumie chodzi tu tylko o mieszkanie. Ale mam czwórkę rodzeństwa. Oni pewnie mają prawo do zachowku. Jak się z nimi rozliczyć? Czy konieczny jest sąd, czy moĹźna polubownie. Ile im się naleĹźy? Dodaję, Ĺźe nasz ojciec zmarł długo przed matką.


Pytanie 63

Boję się, Ĺźe mogę za długi teścia odpowiadać. Mam przykład wśród znajomych, Ĺźe moja koleĹźanka musi spłacać ponad 100 tys. zł za długi swojego teścia. Jak mogę tego uniknąć? Moi teściowie są po rozwodzie, teść najprawdopodobniej testamentu nie sporządził.


Pytanie 62

Miałem zawartą umowę o pracę do końca listopada tego roku. Nie dostałem dyscyplinarki tylko zwykłe wypowiedzenie i umowa wygasła wcześniej. Co mi się teraz należy, czy jakieś odszkodowanie?


Pytanie 60

Czy obowiązują jakieś normy współżycia w bloku zamieszkałym przez wielu lokatorów? Czy na przykład moĹźna w domu na piętrach urządzić siłownie z bieĹźnią i sztangami, które co jakiś czas spadają na podłogę? JuĹź mi trzy razy kawałek sufitu odpadł na skutek wstrząsów wywoływanych w lokalu powyĹźej. Boję się, Ĺźe następnym razem spadnie taki kawał tynku na głowę mi lub moim domownikom, np.: dzieciom. Co mam robić?


Pytanie 59

Zakupiłam lokal mieszkalny, który miał być dopiero wybudowany. Całą naleĹźną cenę uiściłam w przewidzianych terminach. Cena uzaleĹźniona była od powierzchni mieszkania. Powierzchnia przewidziana była w umowie przedwstępnej, ale zgodnie z jej treścią mogła ulec zmianie. Obecnie okazuje się, Ĺźe chyba zapłaciłam za duĹźo. Problem polega bowiem na tym, Ĺźe w mieszkaniu występują wnęki. W trakcie sporu sądowego biegły powołał się na Polską Normę, z której wynika, Ĺźe przy obliczaniu powierzchni lokalu pomija się wnęki poniĹźej 0,1 m2. Ale nie jest wskazane co zrobić z większymi wnękami, a ja takie właśnie mam w mieszkaniu. Czy biegły orzekł prawidłowo zaliczając wnęki w moim mieszkaniu do powierzchni mieszkania?


Pytanie 58

Mój brat juĹź 35 lat czeka na mieszkanie. Mamy pismo, Ĺźe 35 lat temu zakład pracy wpłacił na mieszkanie, ale do tej pory mieszkania nie ma. Przez to nie moĹźna było zrealizować książeczki mieszkaniowej. A miało być tak, Ĺźe połowę wpłaci zakład pracy (co uczynił), a druga połowa będzie pochodzić z książeczki mieszkaniowej. Jaka jest odpowiedzialność cywilna, a jaka karna? Czy mamy jakieś szanse na mieszkanie? Jeśli nie, to czy spółdzielnia powinna mi oddać wpłacone pieniądze? Oni zaoferowali mi nieco ponad złotówkę.


Pytanie 57

Miałem wezwanie do sądu jako świadek. Stawiłem się pod budynkiem, ale do środka nie mogłem się dostać. Jestem bowiem inwalidą i poruszam się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Pomimo tego sąd ukarał mnie grzywną za niestawiennictwo. UwaĹźam to za skandal. Co mam robić?


Pytanie 56

Mamy problem z dostępem do naszego budynku. Niegdyś brama usytuowana była od frontu, obecnie jedyne wejście jest z tyłu, gdyĹź w miejscu starej bramy na parterze wybudowano, wyodrębniono i sprzedano lokal uĹźytkowy. Jednocześnie sąsiednia wspólnota mieszkaniowa zagospodarowała swój teren tak, Ĺźe nie moĹźemy obecnie dochodzić do naszego budynku jak dotychczas. Nasze obawy budzi fakt, Ĺźe z kolei z drugiej strony naszego budynku rusza budowa bloku. JeĹźeli blok ten nie będzie miał bramy wjazdowej na podwórko to do naszego budynku dojść będzie moĹźna jedynie z innej oddalonej ulicy i po pokonaniu podwórka z parkingiem oraz z tzw.: pieszo-jezdnią. Jak moĹźemy walczyć o swoje prawa? Czy gmina mogła zmienić plan zagospodarowania tak, Ĺźe obecnie moĹźna obok nas wybudować blok nie informując nas o tym? Czy pozwolenie budowlane moĹźna uchylić? Czy nasza walka będzie droga?


Pytanie 55

Chcę załoĹźyć sprawę o rozwód. Mąż płaci na utrzymanie jednego dziecka, a ja na utrzymanie drugiego dziecka. Jesteśmy współnajemcami mieszkania. Mąż nie chce mi dać rozwodu. Czy w związku z tym sąd moĹźe odmówić udzielenia rozwodu? Co dalej stanie się z mieszkaniem?


Pytanie 54

Kupiłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Pieniądze dała mi córka. Teraz z mężem nie utrzymuję kontaktów, bo on wciąż pije. Nie mamy jednak rozwodu. Słyszałam, Ĺźe on sobie rości prawo do mojego nowego mieszkania, choć obecnie zamieszkuje w naszym starym wspólnym mieszkaniu. Nowe mieszkanie w testamencie przepisałam wnuczce. Co zrobić, aby mąż nie miał do niego w ogóle prawa?


Pytanie 53

Moja matka i ojczym przepisali darowizną mieszkanie na siostrę. Mieszkanie wchodziło wcześniej do wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Ojczym zmarł. Kto będzie miał prawo do tego mieszkania i spadku po ojczymie? Ojczym ma dzieci z innego małżeństwa. Mama spotkała go jak my juĹź byliśmy pełnoletni.


Pytanie 52

Jestem samotną rozwódką. Nie mam dzieci. Chciałabym zapisać swój majątek innej osobie niĹź rodzeństwo i matka. Myślę o powołaniu do spadku na przykład domu dziecka. Czy w ten sposób uda mi się pominąć rodzinę w spadkobraniu? Czy konieczne jest wydziedziczenie?


Pytanie 51

Zrobiłam koleżance przysługę i aby jej pomoc wzięłam trzy pożyczki na swoje nazwisko. Teraz koleżanka straciła pracę i przestała płacić. A ja jestem na wypowiedzeniu. Co mogę zrobić, aby wyegzekwować pieniądze?


Pytanie 50

Znajomy kupił samochód w Szwecji. Ale z powodu braku tzw. numeru obywatelskiego nie mógł go tam zarejestrować. Zrobił to za niego jego ojciec. Teraz stosunki między nimi pogorszyły się. Syn chce wrócić do kraju i tu uĹźytkować samochód. Czy to moĹźliwe ?


Pytanie 49

Pozwałem sąsiada do sądu, który wyzwał mnie między innymi od „połamańców”. Mam pierwsza grupę inwalidzką, ale nie mogę pozwolić się obraĹźać. Sąd przyznał mu pełnomocnika. A jak ja mam się bronić, aby sąd uwierzył, Ĺźe zostałem skrzywdzony?. Świadkiem naruszenia moich dóbr osobistych była moja Ĺźona.


Pytanie 48

Przepracowałem 25 lat. Obecnie jestem na rencie z uwagi na zwyrodnienia ortopedyczne. Wcześniej w pracy miałem wypadek. Winę za to ponosi pracodawca, co zostało stwierdzone. Zamierzam kontynuować walkę o uzyskanie renty uzupełniającej związanej z wypadkiem przy pracy. Czy mam szansę na wygraną? Inny prawnik powiedział mi, Ĺźe roszczenia przedawniają się po 3 latach o czym mówi art. 118 k.c.


Pytanie 47

Jestem wdowcem. Mam troje dzieci. Córce przepisałem darowizną mieszkanie. Teraz zmarł jeden z moich synów. Nie miał dzieci, jedynie Ĺźonę, która Ĺźyje. Drugi z synów juĹź zapowiada, Ĺźe będzie sobie rościł prawo do tego mieszkania. Czy wdowie po moim synu przysługuje zachowek dotyczący darowanego mieszkania? Czy Ĺźyjący syn takĹźe ma prawo do zachowku? A moĹźe mają inne moĹźliwości starania się o to mieszkanie?


Pytanie 46

Kupiłem córce mieszkanie. Ona wciąż jest jego właścicielką. Mam pytanie czy ja mam do tego lokalu jeszcze jakieś prawa? Jest przecieĹź oczywistym, Ĺźe ona nie mogła tego mieszkania sama sobie kupić, bo gdy doszło do zakupu była bardzo młoda i nie miała Ĺźadnego majątku, który by mogła na ten cel przeznaczyć. Wiadomo, Ĺźe ma mieszkanie dzięki mnie.


Pytanie 45

Od dwóch lat jestem rozwódką. Sąd orzekł o wyłącznej winie byłego męża. Czy mogę się starać o alimenty dla mnie?


Pytanie 44

Mam pytanie dotyczące ustawy o upadłości konsumenckiej. Komornik zabrał mi cały majątek. I nadal mnie ściga, bo mam długi. Powstały one w czasach, gdy jeszcze prowadziłam działalność gospodarczą. Narobił je mój były juĹź mąż, który miał upowaĹźnienia do działania w moim imieniu. Czy ustawa o upadłości konsumenckiej moĹźe mi pomóc, aby komornik więcej mnie nie ścigał?


Pytanie 43

Miałam sprawę cywilną w sądzie. Wyrok był juĹź wyczytany. Chcę złoĹźyć apelację. Kiedy mijają terminy?


Pytanie 42

Syn pracował w Hiszpanii. Pracę załatwił sobie w Policach. Nie otrzymał pieniędzy. Kierownik budowy w Hiszpanii załoĹźył w banku konto synowi, aby tam wpłacać pieniądze zarobione na budowie. Ale ten kierownik budowy zabrał synowi kartę bankową a potem pieniądze z tego konta. Dopiero jak się zorientowaliśmy zmieniliśmy PIN na karcie. Co moĹźemy teraz zrobić? Syn zaniósł pismo w tej sprawie do prokuratury, ale czy ma to sens?


Pytanie 41

Zmarła moja bratowa a najprawdopodobniej za Ĺźycia narobiła bardzo duĹźo długów. W mieszkaniu został mój brat i ich wspólny syn. Co mają zrobić? Chodzi mi o to, Ĺźe nie chce, aby mój brat i bratanek mieli kłopoty.


Pytanie 40

Jestem z panem który trzy lata temu rozwiódł się. On wcześniej miał z Ĺźoną wspólne mieszkanie. Ale ona nie chce go spłacić. Czy jak ten pan będzie chciał spisać testament i nakaĹźe byłej Ĺźonie spłacić mieszkanie do moich rąk, to czy to ma sens?


Pytanie 39

Mam problem z sąsiadem. Mój sąsiad oczernia mnie wśród innych moich sąsiadów. Na przykład mówi, Ĺźe zabieram gaz, podtruwam go, zalewam ogródek itp. Mieszkam w bloku spółdzielczym. Co mam zrobić? Czy mam załoĹźyć sprawę cywilną? Ile to kosztuje? Co zrobić jeĹźeli świadkowie nie zgodzą się na zeznania?


Pytanie 38

2003r. roku zmarł mój ojciec. Testamentem przepisał działkę na Ĺźonę. Ĺťadne z dzieci nie zostało wydziedziczone. W 2007r. mama przekazała nieruchomość darowizną mojemu bratu. My z siostrą nie dostaliśmy nic. Czy mamy prawo do tego majątku?


Pytanie 37

Mój tata umarł we Francji. Miał podwójne obywatelstwo. Gdy odwiedziłem go przed śmiercią powiedział, Ĺźe do spadku powołał mnie, brata oraz macochę. Po jego śmierci wystąpiliśmy o spadek i korzystaliśmy z pomocy konsula. Ten wszczął postępowanie, ale potem je zakończył i stwierdził, Ĺźe juĹź w 1961 r. tata przepisał cały swój majątek darowizną macosze. Czy w związku z tym mam jakieś prawo do majątku? Przyrodnia siostra twierdzi, Ĺźe to co we Francji to jej, a to co za Bugiem to nasze.


Pytanie 36

A co z zachowkiem?


Pytanie 35

Zostało nas z bratem dwóch z czworga rodzeństwa. Rodzice zmarli ponad 30 lat temu. Nie było Ĺźadnego postępowania spadkowego. Na ich majątku został syn brata i on tam do dziś urzęduje. Czy mam jeszcze prawo do spadku po rodzicach?


Pytanie 34

Mamy z mężem własnościowe mieszkanie w spółdzielni. Mój mąż ma córkę z pierwszego małżeństwa. Ona rości sobie prawo do tego lokalu. Czy istnieje moĹźliwość, aby nie miała do niego prawa?


Pytanie 33

Od trzech lat nie mam dostępu do własnego mieszkania (wspólnie wynajmujemy je z mężem od TBS-u). Gdy mąż mnie skatował, trafiłam do szpitala. On w tym czasie powymieniał zamki. Prokuratura oskarĹźyła go o pobicie. Sąd go uniewinnił. Obawiam się, Ĺźe podobnie będzie ze sprawą gróĹşb karalnych, bo ten sam sędzia rozpoznaje sprawę. Wniosek o wyłączenie sędziego oddalono. Sąd wyraĹşnie nie daje wiary świadkom mojej tragedii. Ponadto mąż tych świadków zastrasza. Dopiero niedawno przyznano mi adwokata z urzędu. Czy mogę się gdzieś poskarĹźyć na sąd? Jak mogę wrócić do swojego mieszkania?


Pytanie 32

W sierpniu zapadł prawomocny wyrok. Sąd nie orzekł dozoru policyjnego, a taki środek był przewidziany wcześniej, ale tylko do rozprawy albo do wyroku. Policja nadal żąda, aby mój przyjaciel stawiał się na komisariat.


Pytanie 31

Jak wygląda sprawa dziedziczenia mieszkania lokatorskiego po śmierci głównego najemcy?


Pytanie 30

Przyjaciółka mojej mamy chce wykupić w Szczecinie mieszkanie komunalne z bonifikatą. Ma pomysł, aby wykupić je na moją mamę. Czy takie rozwiązanie jest moĹźliwe?


Pytanie 29

Wynajmowałam miejsce na stoisko w centrum handlowym. Umowę miałam do końca grudnia. Poprosiłam, aby skrócono mi ją o tydzień. Mój kontrahent zgodził się na takie rozwiązanie. Zapłaciłam czynsz bez tego tygodnia. Wydawało mi się, Ĺźe wszystko zostało załatwione. Ale w wigilię ochroniarze zabezpieczyli moje stoisko nie pozwalając mi zabrać rzeczy. Teraz otrzymałam pismo, Ĺźe mam jeszcze dopłacić 1000 złotych za ten ostatni tydzień, z którego zostałam zwolniona. Jak mogę dochodzić swoich praw? Jak mam odzyskać swoje rzeczy?


Pytanie 28

Mama i mój ojczym zapisali mieszkanie mojej siostrze w formie darowizny. To było ich wspólne mieszkanie, wchodziło do majątku małżeńskiego. Ojczym i mama nie mają innego majątku. Mam jeszcze brata. Siostra dostała mieszkanie, a nam juĹź nic się nie naleĹźy? Czy mamy prawo do zachowku? Czy darowiznę moĹźna cofnąć?


Pytanie 27

Mimo wygranej sprawy w sądzie i prowadzonej egzekucji od sześciu lat komornik nie potrafi wydobyć od dłuĹźnika wierzytelności naszego syna. Chodzi o kilkanaście tysięcy złotych. Wskazywaliśmy nawet majątek dłuĹźnika. Działki gruntowej komornik nie sprzedał pomimo, Ĺźe były licytacje. Potem okazało się, Ĺźe inna nieruchomość, która miała być zajęta przez komornika na poczet spłat, została sprzedana przez dłuĹźnika bez udziału komornika, a pieniądze przepadły. Czy to zgodne z prawem? Jak moĹźemy odzyskać nasze naleĹźności?


Pytanie 26

Jestem emerytowaną nauczycielką. Mam problem z garaĹźem. Wybudowaliśmy go, gdy mąż jeszcze Ĺźył. Potem, gdy szkołę zlikwidowano, przeniesiono mnie do innej miejscowości. Ale zażądałam, Ĺźe chcę mieć garaĹź. Ówczesne władze gminy zgodziły się na to. Postawiły mi garaĹź przy szkole. Umowa była ustna. Teraz poinformowano mnie, Ĺźe stracę garaĹź, bo grunt, na którym stał, będzie przeznaczony na inne cele. Czy mam szanse na jakieś odszkodowanie? Gmina zaproponowała mi jedynie pomoc w przygotowaniu gruntu pod postawienie blaszaka.


Pytanie 25

Ĺťyję z bratem i ciocią w czteropokojowym mieszkaniu należącym do TBS. Nominacja wygląda w ten sposób, Ĺźe orzeczono o sposobie korzystania z lokalu, i tak jeden pokój przypada mnie, drugi cioci, a dwa bratu. W domu czasem dochodzi do awantur. Interweniuje policja. Ale ja nie mogę wejść do pokoju cioci, aby jej pomóc, bo nie mam nominacji na jej pokój. Ona chciałaby się zrzec tej nominacji na mnie. Czy takie rozwiązanie jest moĹźliwe?


Pytanie 24

Mieszkam w budynku, którego wyłącznym właścicielem był mój mąż. Moim nakładem doszło do realizacji wielu inwestycji na tej nieruchomości. Mąż ma dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, które nie uczestniczyły w tych inwestycjach. W sądzie trwa postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Mąż nie pozostawił testamentu. W księdze wieczystej właścicielem nieruchomości ciągle widnieje nazwisko zmarłego męża. W budynku jest kilka pomieszczeń, które są od wielu lat wynajmowane, czynsz płacony jest od zawsze do moich rąk. Jak będzie przebiegać rozliczenie się spadkobierców?


Pytanie 23

Mam ponad 80 lat. Zainwestowałem oszczędności w fundusz inwestycyjny. Były warte 27 tys. zł. Potem wypłaciłem 11 tysięcy. Bank zabrał mi tysiąc złotych z tych 11 tysięcy. Czy miał do tego prawo?


Pytanie 22

A co będzie jeśli córka nie będzie w stanie spłacić zachowku? Lepiej sprzedać mieszkanie?


Pytanie 21

Jakie są kryteria wydziedziczenia?


Pytanie 20

Czy spadkodawca można obejść zachowek?


Pytanie 19

Jestem wdowcem. Mam troje dzieci. Po śmierci Ĺźony kupiłem mieszkanie. Ostatnio przepisałem je na córkę (darowizna). Córka się mną opiekuje, więc uwaĹźam, Ĺźe ma prawo do tego mieszkania. Jednak nie chciałbym, aby po mojej śmierci doszło do sporu między moimi dziećmi.


Pytanie 18

Mam pytanie o róĹźnicę między zastawem a przewłaszczeniem i przywłaszczeniem.


Pytanie 17

Mieszkam w mieszkaniu miejskim, zarządzanym przez TBS. Nie płaciłam czynszu i przyszedł komornik. Pośrednik w handlu nieruchomościami zaproponował mi zamianę mieszkania w celu oddłuĹźenia. Czy warto się zgodzić?


Pytanie 16

ZawyĹźono mi rachunek za wodę na działkach. Zamiast 10 zł (według licznika) mam zapłacić 150 zł (wedle ryczałtu). Mam licznik od dawna. I mam rachunki za zapłatą wedle licznika. Zawsze płaciłem wedle licznika. Napisałem skargę. Ale nic to nie dało. Co mam teraz robić? Nie chcą ode mnie przyjąć pieniędzy w niĹźszej kwocie niĹź ta, którą sobie wyliczyli, a ja uwaĹźam, Ĺźe więcej im się nie naleĹźy.


Pytanie 15

Chodzi mi o spadek. Umarła moja Ĺźona. Potem jej córka z pierwszego małżeństwa zrzekła się u notariusza praw do spadku. Ja za to jej zapłaciłem jeszcze w jego kancelarii. Myślałem, Ĺźe to wystarczy aby cały spadek po Ĺźonie przypadł mi. Ale zamiast tego dzieci tej córki chcą teraz spadku. Co gorsze sąd im go w części przyznał. Moja apelacja została oddalona przez Sąd Okręgowy. Proszę o pomoc.


Pytanie 14

Dostałem wyrok sądowny nakazujący opuścić lokalu TBS-u. Chcę się dowiedzieć, jak to będzie wyglądało. Mam przydział na mieszkanie zastępcze.


Pytanie 13

Dzwonię ze Świnoujścia. Ja mieszkałam we wspólnocie. Wyprowadziłam się i teraz mieszkam gdzie indziej. Tam gdzie mieszkałam miałam garaĹź zbudowany ze środków własnych. Teraz wspólnota chce, abym oddała ten garaĹź właśnie im. Czy mają prawo zabrać mi ten garaĹź? PrzecieĹź ja go sama postawiłam, a ten garaĹź stoi na gruncie miasta i to z miastem mam podpisaną umowę najmu tego garaĹźu.


Pytanie 12

W moim mieszkaniu jest zameldowany syn, który mieszka od 20 lat w Niemczech. A ja chciałabym zamienić mieszkanie na inne. Czy jak syn jest zameldowany w tym mieszkaniu, to ja mogę zamienić mieszkanie? Czy mogę go wymeldować? To jest mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej.


Pytanie 11

Mam dwie nieruchomości. Na jedną nieruchomość dałam pełnomocnictwo innej osobie. Ale nie chcę dać pełnomocnictwa na drugą nieruchomość. Spisałam te pełnomocnictwo u notariusza. Boję się, że może on dysponować druga nieruchomością, bo jest tu mowa o możliwości dokonywania wszelkich czynności przed wszelkimi sądami i urzędami (pełnomocnictwo procesowe).


Pytanie 10

Dysponujemy mieszkaniem lokatorskim, które nie podlega przekształceniu na własność. Spłacamy teĹź kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię. Na pytania ile jeszcze będziemy płacić ten kredyt nie otrzymujemy odpowiedzi. Nie wiemy więc jak planować przyszłe wydatki. Czy moĹźemy coś zrobić?


Pytanie 9

Wiem też, że zmarły ojciec mojego dziecka miał samochody. Nie wiem co się z nimi stało. Czy mogę żądać wyjawienia gdzie te pojazdy się znajdują?


Pytanie 8

Ojciec mojego dziecka zginął w wypadku komunikacyjnym. Nie był moim mężem. Czy mojemu synowi lub mi naleĹźy się jakieś odszkodowanie z OC? Zaznaczam, Ĺźe ojciec zginął w wypadku motocyklowym, który sam spowodował.


Pytanie 7

Chciałam się teĹź zapytać, czy mojemu synowi naleĹźy się jakiś spadek po jego ojcu. Wiem, Ĺźe razem ze swoją konkubiną budował dom, ale kredyt na tę budowę wzięła ona. Mimo tego zmarły mówił, Ĺźe dom będzie jego. Czy w takim wypadku mogę liczyć na jakieś pieniądze dla syna? W postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku syn został uznany za jedynego spadkobiercę.


Pytanie 6

Wziąłem poĹźyczkę z banku. Pieniądze potrzebne mi były na opłacenie kursów. Niestety, organizator kursu mnie oszukał i szkoleń nie było. Pieniądze bank wpłacił bezpo??rednio na jego konto, jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Teraz bank ściga mnie za tą poĹźyczkę. Co mam zrobić? Skoro nic nie otrzymałem w zamian to czy muszę cokolwiek płacić?


Pytanie 5

Mój kolega zagwarantował mi, Ĺźe zwróci mi 1600zł, które straciłem w związku z wcześniejszym zerwaniem lokaty bankowej. Ale było to trzy lata temu. Umowa była ustna i związana z innym jeszcze naszym wspólnym kontraktem. Niestety, ten mój kolega oddał mi tylko 600zł. Co mam zrobić, aby odzyskać resztę? Kolega uwaĹźa, Ĺźe sprawa się przedawniła.


Pytanie 4

Mój brat nie Ĺźyje. Został rozjechany samochodem przez młodych mężczyzn, którzy byli od wpływem alkoholu. Mieli oni od 16 do 18 lat. Prokurator prowadzi postępowanie w tej sprawie. Czy mi się należą jakieś pieniądze? I od kogo? Brat był bezdzietnym kawalerem, a rodzice nie Ĺźyją.


Pytanie 3

Miałem sprawę o kolizję samochodową. Byłem w Sądzie Rejonowym. Widzę, że ta pani Sędzia nie jest przygotowana do tej sprawy. Co mam zrobić, jak widzę, że podejmuje ona złe decyzje?


Pytanie 2

Około dziesięć lat temu miałem zaległości w czynszu. Spółdzielnia nasłała na mnie komornika, jednak po mojej interwencji spółdzielnia odwołała komornika. Teraz chcę przeprowadzić remont mieszkania i spółdzielnia zgodziła się w pewnym zakresie uczestniczyć w jego kosztach. Czy to mi się opłaca?


Pytanie 1

Wynajmuję mieszkanie, które ma jeden nie ogrzewany pokój. To jest budynek TBS-u, ale oni nie chcą mi pomóc. Mój piec, jaki mam w mieszkaniu w innym pokoju, jest za mały aby ogrzać odległy pokój. Mam skromną emeryturę. Nie stać mnie na wielkie remonty. Pokój w związku z brakiem ogrzewania jest zagrzybiony.