Pro publico bono

Pytanie 108

Mój ojciec pracował w kopalni. Pracownicy tej kopalni mają prawo do akcji. Ale kopalnia odpowiada, Ĺźe akcje dostaniemy dopiero po prywatyzowaniu zakładu. Przez ten czas nie dostajemy dywidendy. Czy słusznie?



Z dokumentów wynika, Ĺźe pani tata nie jest posiadaczem akcji, bo wszystkie akcje należą do Skarbu Państwa. Prawdopodobnie miał obiecane, Ĺźe w razie prywatyzacji będzie mógł dostać część akcji. Skoro zapewniono Panią, Ĺźe spadkobiercy równieĹź otrzymają akcje to pewnie tak się stanie. Kwestia ta regulowana jest w ustawie o prywatyzacji i komercjalizacji. Pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach państwowych przekształcanych w spółki prawa handlowego przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia określonej ilości akcji objętych przez Skarb Państwa. Nieodpłatne zbycie takich akcji przez Skarb Państwa następuje w formie pisemnej pod rygorem niewaĹźności (art. 36 ust. 4 a ww. ustawy). Uprawnieni pracownicy mogą skorzystać z prawa do nabycia akcji nieodpłatnie, o ile w ciągu sześciu miesięcy od dnia wpisania spółki do rejestru złożą pisemne oświadczenie o zamiarze nabycia akcji (art. 38 c w zw. z art. 38 ust. 1 ww. ustawy). NiezłoĹźenie oświadczenia w powyĹźszym terminie powoduje utratę prawa do nieodpłatnego nabycia akcji. Prawo do nieodpłatnego nabycia akcji podlega dziedziczeniu, o ile zmarły złoĹźył wspomniane wyĹźej oświadczenie. Proszę pamiętać ponadto, Ĺźe naleĹźy jeszcze dotrzymać innego dwudziestoczteromiesięcznego terminu na złoĹźenie przez spadkobierców dysponujących postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku oświadczenia w sprawie nabycia akcji. W tym celu w przeciągu wspomnianych 2 lat od chwili sprzedaĹźy pierwszych akcji naleĹźy przedłoĹźyć to postanowienie wraz z wnioskiem o przyznanie akcji (art. 38 c ust. 4 w zw. Z art. 38 ust. 2 ww. ustawy).
Jeżeli zaś chodzi o problem dywidendy, to należy się ona tylko posiadaczom akcji. Spadkobiercy ojca akcji jeszcze nie mają, nie mogą więc na razie uczestniczyć w dywidendzie.



<< powrót do listy pytań