Pro publico bono

Pytanie 108

Mój ojciec pracowa?? w kopalni. Pracownicy tej kopalni maj? prawo do akcji. Ale kopalnia odpowiada, ??e akcje dostaniemy dopiero po prywatyzowaniu zak??adu. Przez ten czas nie dostajemy dywidendy. Czy s??usznie?



Z dokumentów wynika, ??e pani tata nie jest posiadaczem akcji, bo wszystkie akcje nale??? do Skarbu Pa??stwa. Prawdopodobnie mia?? obiecane, ??e w razie prywatyzacji b?dzie móg?? dosta? cz???? akcji. Skoro zapewniono Pani?, ??e spadkobiercy równie?? otrzymaj? akcje to pewnie tak si? stanie. Kwestia ta regulowana jest w ustawie o prywatyzacji i komercjalizacji. Pracownikom zatrudnionym w przedsi?biorstwach pa??stwowych przekszta??canych w spó??ki prawa handlowego przys??uguje prawo do nieodp??atnego nabycia okre??lonej ilo??ci akcji obj?tych przez Skarb Pa??stwa. Nieodp??atne zbycie takich akcji przez Skarb Pa??stwa nast?puje w formie pisemnej pod rygorem niewa??no??ci (art. 36 ust. 4 a ww. ustawy). Uprawnieni pracownicy mog? skorzysta? z prawa do nabycia akcji nieodp??atnie, o ile w ci?gu sze??ciu miesi?cy od dnia wpisania spó??ki do rejestru z??o??? pisemne o??wiadczenie o zamiarze nabycia akcji (art. 38 c w zw. z art. 38 ust. 1 ww. ustawy). Niez??o??enie o??wiadczenia w powy??szym terminie powoduje utrat? prawa do nieodp??atnego nabycia akcji. Prawo do nieodp??atnego nabycia akcji podlega dziedziczeniu, o ile zmar??y z??o??y?? wspomniane wy??ej o??wiadczenie. Prosz? pami?ta? ponadto, ??e nale??y jeszcze dotrzyma? innego dwudziestoczteromiesi?cznego terminu na z??o??enie przez spadkobierców dysponuj?cych postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku o??wiadczenia w sprawie nabycia akcji. W tym celu w przeci?gu wspomnianych 2 lat od chwili sprzeda??y pierwszych akcji nale??y przed??o??y? to postanowienie wraz z wnioskiem o przyznanie akcji (art. 38 c ust. 4 w zw. Z art. 38 ust. 2 ww. ustawy).
Je??eli za?? chodzi o problem dywidendy, to nale??y si? ona tylko posiadaczom akcji. Spadkobiercy ojca akcji jeszcze nie maj?, nie mog? wi?c na razie uczestniczy? w dywidendzie.



<< powrót do listy pytań