Pro publico bono

Pytanie 156

Kiedy miałem pracę, miałem teĹź zdolność kredytową. Wziąłem kredyty, a następnie straciłem pracę.  Teraz banki chcą abym nadal spłacał kredyt w pełnym wymiarze. To jest zupełnie niemoĹźliwe. Mam sezonową pracę, a długów do spłacenia 33 tys. zł. Co mi moĹźe zrobić komornik? Czy komornik moĹźe wejść na konto mojej Ĺźony?



Niestety brak faktycznej moĹźliwości spłacenia kredytu nie wygasza kredytu. DłuĹźnik musi wierzytelność spłacić i nie moĹźe skutecznie podnosić, Ĺźe nie ma z czego. Obecnie, a wnioskuję, Ĺźe sprawa zakończyła się juĹź na etapie sądowym, banki będą prowadziły przeciwko Panu egzekucję. Banki jako wierzyciele mogą skierować ją do wybranych przez siebie składników Pana majątku, np.: do Pana rzeczy ruchomych (np.: auto), nieruchomości, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę (zajmuje się je u pracodawcy), a nawet z samego pobranego juĹź wynagrodzenia za pracę (zajmuje się np.: w banku prowadzącym rachunek) – por. art. 7761 § 1 k.p.c.
JeĹźeli jedynym Pana majątkiem jest uzyskiwany cyklicznie dochód wierzyciele będą zapewne egzekwować swoje wierzytelności tylko z tego dochodu. JeĹźeli komornik zajmie Pana wynagrodzenie to pracodawca będzie zobligowany wypłacać Panu mniej niĹź to wynika z umowy o pracę, resztę przekazując komornikowi. OdpowiedĹş na pytanie ile Panu zostanie przekazane, a ile trafi do komornika, zaleĹźy od tego ile Pan zarabia. W tym przypadku moĹźliwe jest zajęcie do wysokości połowy Pana wynagrodzenia (art. 87 § 3 pkt. 2 k.p.), przy czym wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 871 § 1 pkt. 1 k.p.)
Natomiast zaspokojenie z majątku wspólnego obojga małżonków długu, wynikającego z jakiegokolwiek zobowiązania zaciągniętego przez jednego z małżonków, ma charakter wyjątkowy. Wynika to z art. 41 KRO, który przewiduje moĹźliwość żądania przez wierzyciela zaspokojenia nie tylko z majątku odrębnego małżonka, ale takĹźe z majątku wspólnego, ale tylko w sytuacji, gdy małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka. Dopóki tytuł wykonawczy (wyrok albo nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności) wymienia tylko Pana jako dłuĹźnika, komornik nie ma moĹźliwości zajęcia rachunku Ĺźony. Wierzyciel moĹźe jednak wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalnoąci takiemu wyrokowi (nakazowi zapłaty) takĹźe przeciwko małżonkowi. Art.787 KPC stanowi, Ĺźe tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności takĹźe przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeĹźeli wierzyciel wykaĹźe dokumentem urzędowym lub prywatnym, Ĺźe stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłuĹźnika. Decydujące będzie zatem ustalenie, czy Ĺźona wyraziła zgodę na kredyt. JeĹźeli wyraziła, i wierzyciel ma to stwierdzone na piśmie,  moĹźe wystąpić do sadu o nadanie klauzuli takĹźe na małżonkę. Oczywiście egzekucja będzie prowadzona wtedy jedynie z majątku wspólnego małżonków – majątek odrębny Ĺźony nie moĹźe być przedmiotem egzekucji. Oznacza to, Ĺźe komornik moĹźe zająć rachunek wspólny.



<< powrót do listy pytań