Pro publico bono

Pytanie 55

Chcę załoĹźyć sprawę o rozwód. Mąż płaci na utrzymanie jednego dziecka, a ja na utrzymanie drugiego dziecka. Jesteśmy współnajemcami mieszkania. Mąż nie chce mi dać rozwodu. Czy w związku z tym sąd moĹźe odmówić udzielenia rozwodu? Co dalej stanie się z mieszkaniem?



Brak zgody na rozwód nie oznacza, Ĺźe rozwód jest niemoĹźliwy, podobnie jak brak zgody dłuĹźnika na zapłacenie naleĹźnych wierzycielowi pieniędzy nie oznacza brak obowiązku zapłaty. Sąd w postępowaniu rozwodowym bada przesłanki do rozwodu. Sąd oddali pozew rozwodowy wówczas, gdy przesłanki rozwodu nie zachodzą i to nawet gdyby obie strony o rozwód wnosiły. I odwrotnie : sąd uwzględni żądanie rozwiązania małżeństwa przez rozwód wtedy gdy przesłanki rozwodu zostaną spełnione choćby było to sprzeczne z wolą pozwanego małżonka. Rozwód jest moĹźliwy gdy nastąpi zupełny i trwały rozkład poĹźycia małąeńskiego, co oznacza wygaśnięcie więzi emocjonalnej (duchowej), fizycznę (cielesnej) i gospodarczej.
Rozwód będzie równieĹź oznaczał zakończenie „wspólności” prawa najmu mieszkania i pojawienie się w to miejsce współnajmu mieszkania. Podobnie dzieje się z prawem własności np.: auta, które na skutek rozwodu przestaje być składnikiem wspólności ustawowej, a staje się przedmiotem w którego własności małżonkowie mają odpowiedni udział. Tłumacząc to najprościej: prawa małżonków po rozwodzie zaczynają przypominać bardziej prawa wspólników niĹź małżonków. To samo stanie się z mieszkaniem i w rezultacie trakcie postępowania o podział majątku sąd zapewne przyzna prawo najmu mieszkania jednemu z małżonków na wyłączność. Sąd powinien wziąć tu pod uwagę potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej. Innymi słowy jeĹźeli opieka nad dzieckiem powierzona zostanie matce równieĹź i jej raczej powierzone zostanie wspólne mieszkanie. Z tym wiąże się jednak konieczność spłaty drugiego małżonka, przy czym prawo najmu mieszkania nie jest warte tyle co prawo własności mieszkania.
Obecne porozumienie co do sposobu łoĹźenia na wspólne dzieci niebawem się zdezaktualizuje, gdyĹź w pozwie rozwodowym sąd rozstrzygnie w jakiej wysokości kaĹźdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci.



<< powrót do listy pytań